banner39

Tayland'da ordu darbe yaptı

Önceki gün sıkıyönetim ilan eden Tayland Ordusu bugün yönetime el koyduğunu açıkladı

Uzak Doğu 22.05.2014, 13:12 22.05.2014, 18:02
Tayland'da ordu darbe yaptı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland Genelkurmay Başkanı Orgeneral Prayuth Çan-oça, ülkede düzeni sağlamak ve reformları hayata geçirmek için ordunun yönetime el koyduğunu açıkladı. Tayland Genelkurmay Başkanı: "Ülkedenin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak ve istikrarı sağlamak için yönetime el koyduk" dedi. Askerler de hükumet binalarını kuşattı.

Tayland ordusu, hükümetin dahi haberi olmadan üç gün önce sıkıyönetim ilan ederken, 'ülkedeki siyasi krizi çözmek' amacını göstermiş ve darbe yapma niyetinde olmadıklarını savunmuştu.

Tayland’da iktidar ve muhalefet arasındaki çekişme ve sokak gösterileri, yaklaşık 7 aydır devam ediyordu.

Tayland Genelkurmay Başkanı Prayuth Chan-ocha, ulusal televizyonda yayınlanan açıklamasında, ordunun, ülkede altı aydır süregelen siyasi çıkmaz ve çalkantı sonrasında istikrar ve düzenin yeniden sağlanması amacıyla darbeyle yönetimi ele geçirme kararı aldığını söyledi.

Prayuth Chan-ocha, sıkıyönetimi uygulayan komisyonun, şimdiden sonra ülke idaresini ele alacağını bildirdi.

Tayland'da ordu salı günü, Bangkok'ta hükümet ve hükümet karşıtı grupların düzenlendiği ve 7 aydan beri süren, 28 kişinin hayatını kaybettiği, 700’e yakın kişinin yaralandığı gösterilerin ardından sıkıyönetim ilan etmişti.

Tayland'da ordunun, tüm medya kuruluşlarına normal yayın akışlarını kesip ordu radyosu ile ordu televizyonunun programlarının yayınlaması talimatı verdiği iddia ediliyor.

Tayland'ı bugüne getiren süreçte birçok sokak gösterisi düzenlendi ve onlarca insan hayatını kaybetti. Tayland'da aylar süren hükümet karşıtı protestoların ardından Yinglak Şinavatra, 7 Mayıs'ta Anayasa Mahkemesi tarafından yetkisini kötüye kullanmaktan suçlu bulunarak başbakanlık görevinden alınmıştı. Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu da Şinavatra'nın görevini ihmal ettiğine ve Senato'da yargılanmasına karar vermişti. 

Yinglak'ın yerine geçici olarak, Başbakan Yardımcısı Niwatthamrong Boonsongpaisan getirilmişti.

sürecek...

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?