banner39

Tayland'da pirinç üreticileri hükümet binasını bastı

Tayland'da hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor, son olarak pirinç üreticileri hükümet binasını bastı

Uzak Doğu 17.02.2014, 15:17 17.02.2014, 15:24
Tayland'da pirinç üreticileri hükümet binasını bastı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland'da, borçları nedeniyle bir çiftçinin daha intihar ettiği haberi üzerine öfkelenen pirinç üreticileri, hükümet binasını bastı.

Bu sabah, hükümet binasının yönetim karşıtı göstericiler tarafından kuşatılması nedeniyle kabinenin çalışmalarını yürüttüğü Savunma Bakanlığı geçici binasını basan çiftçiler, hükümetin pirinç sübvansiyonları çerçevesinde kendilerine borçlu olduğu parayı ödemesini talep ediyor.

Binada toplanan çiftçiler, Başbakan Yinglak Şinavatra ile görüşmek istedi.

Tayland basınında yer alan haberlere göre, 47 yaşındaki pirinç üreticisi Anant Saiprayong, Cumartesi günü Bangkok’un kuzeyindeki Thani bölgesindeki evinde intihar etti ve çiftçinin cansız bedeni karısı tarafından bulundu.

Çiftçinin karısı Çantana Saiprayong, kocasının, sübvansiyon planı çerçevesinde sattığı pirincin parasının hükümet tarafından ödenmemesi üzerine aylardır ağır stres altında olduğunu söyledi.

Anant Saiprayong, hükümetin 9 Ocak’tan bu yana çiftçilere ödeme yapmaması nedeniyle intihar eden 6. çiftçi oldu.

Pirinç sübvansiyon programı, Şinavatra’nın partisinin 2011 yılındaki seçimlerden zaferle çıkmasından hemen sonra başlatılmıştı. Program çerçevesinde hükümet, çiftçilerden pirinci piyasa değerinin üzerindeki bir fiyata satın alıyordu. Başta çok popüler olan program, kısa bir süre içinde milyarlarca avro finansal kayba neden oldu ve yolsuzluk kapısını açtığı gerekçesiyle eleştirildi.

Bugünkü eyleme katılan çiftçilerden Langsan Kampaça, yaptığı açıklamada, ‘’başta pirinci teslim ettikten yaklaşık 10 gün sonra kendilerine ödeme yaptıklarını ama 8 aydır para almadığını’’ söyledi.

2012 yılına kadar dünyanın bir numaralı pirinç ihracatçısı olan Tayland, bu tarihten sonra hükümetin çiftçilerden yüksek fiyata satın aldığı pirinci dünya pazarına satmayı başaramaması üzerine Hindistan ve Vietnam’ın gerisinde kaldı.

Hükümetin 2014 yılındaki pirinç stoku, rekor seviye olan 14,5 tona çıktı. 2010 yılında hükümetin pirinç stoku 6,1 tondu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?