banner15

Tayland'da yeni anayasa endişesi

Tayland'da yeni anasayasa tartışmaları ülkedeki Müslümanların endişesine yol açtı. Hükümetin resmi din ilanının, ülkede dini gerilimlere yol açabileceğine vurgu yapılıyor.

Tayland'da yeni anayasa endişesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayland'da yeni anasayasa tartışmaları ülkedeki Müslümanların endişelendiriyor. Yerel kaynaklar, hükümetin resmi din ilanının, ülkede dini gerilimlere yol açabileceğine vurgu yapıyor.

Tayland hükümeti bütün illerin valilerine acil kodu ile ilettiği duyuruda Tay Müslümanların gerçekle bağdaşmayan söylentilere inanmamaları ve yeni anayasa ile birlikte dinlerini yaşamalarına saygı gösterilmeyeceği haberlerinin asılsız olduğu bildirildi.

Tayland hükümetinin ulusal din ilan edeceği haberleri ilk olarak Şubat 2016'da ünlü bir Budist rahibin açıklamasıyla gündeme gelmişti. Budist rahip Sulak Sivaraksa Taylandda Budistler ve Müslümanlar kardeşçe yaşarken, Budizmi ulusal din ilan etmek yarardan çok zarar getirir ve dini çatışmalara kapı açar demişti. Sivaraksa örnek olarak da Myanmarda yaşanan Budist-Müslüman çatışmalarını örnek göstermişti.

Müslümanlar dinlerini rahat bir şekilde yaşayabildikleri, ibadetlerini yerine getirdikleri Tayland'da başörtülü kadınlar devlet dairelerinde çalışabiliyor ve Müslümanlar devlette terfi konusunda herhangi bir engelleme ile karşılaşmıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2016, 12:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35