banner39

Türkiye'deki Uygurlar'ı endişelendiren karar!

Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, Türkiye ile 2017’de imzalanan Suçluların İadesi Anlaşması’nı kabul etti. Karar, Türkiye’deki Uygur diasporasını endişeye sevk etti.

Uzak Doğu 28.12.2020, 16:26
Türkiye'deki Uygurlar'ı endişelendiren karar!

Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan suçluların iadesine yönelik anlaşma, bugün Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından oylanarak kabul edildi. Çin yönetiminin sözde terörist ve aşırılıkçı olarak gördüğü Türkiye’deki Doğu Türkistanlıları endişelendiren karar, Türkiye Büyük Millet Meclisinde henüz oylanmadı.

Türkiye'de meclisten henüz geçmedi

Çin yönetimi, suçluların iadesini öngören anlaşmanın kabulü ile Türkiye’ye sığınan ve sözde terör suçlusu olarak gördüğü Uygurların sınır dışı edilmesini amaçlıyor. Kararla ilişkin, Dünya Uygur Kongresi ve Türkiye’deki Uygur diasporasından henüz resmi bir açıklama yapılmazken; AFP’ye konuşan Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, bu kararın, Çin’deki zulümden kaçan ve henüz Türk vatandaşlığı alamayan Uygurları paniğe sevk edeceğini bildirdi.

Anlaşma hakkında

Suçluların iadesine yönelik ikili anlaşma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mayıs 2017’de Çin’i ziyareti sırasında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Anlaşması” adıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından imzalanmıştı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?