banner15

Uygur akademisyen Tohti'nin duruşması sürüyor

Uygur bilim adamı İlham Tohti dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Tohti ilk duruşmasında "bölücülük" suçlamalarını reddetti

Uygur akademisyen Tohti'nin duruşması sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin'de "bölücülük" suçlamasıyla tutuklanan ve bugün ikinci duruşmasına çıkarılan Uygur akademisyen İlham Tohti, dünkü duruşmasında kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Hong Kong medyasında yer alan haberlere göre,Tohti'nin bölücülük başta olmak üzere tüm suçlamaları reddettiği kaydedildi. Tohti'nin avukatı Liu Şiaoyüen'in aktardığı bilgiye göre, Urumçi Orta Halk Mahkemesi'nde görülen davada Tohti "bölücülüğe karşı olduğunu" vurguladı. Liu, müvekkilinin Doğu Türkistan bölgesiyle ilgili kültürel ve yasal konular hakkında değerlendirmeleri bulunduğunu, ülkenin bölünmesine karşı olduğunu ifade etti.

Duruşma sırasında polisin bölgeyi ve mahkeme çevresindeki sokakları çok uzak noktalardan itibaren kapattığı ifade edildi. Basın mensupları başta olmak üzere birçok yabancı gözlemcinin de bölgeye alınmadığı kaydedildi.

Tohti hakkındaki davanın görüşülmesinin iki gün daha sürmesi bekleniyor. Duruşmaların ardından mahkemenin bir açıklama yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Mahkeme yetkilileri bilgilendirmede bulunmazken, mahkemenin telefonlarına da ulaşılamıyor.

İlham Tohti'nin duruşmasına kardeşleriyle birlikte eşi Guzaili Nur'un da katıldığı ifade edildi. Guzaili Nur,Tohti'nin hakkındaki suçlamaları reddettiği ve sakin gözüktüğünü söyledi. Tohti'nin ülkesine ve herhangi bir gruba asla karşı olmadığını vurgulayan Nur, Tohti'nin asla bölücülük yapmadığını aktardı.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerden en az dokuz kişilik Batılı bir diplomat heyetinin duruşmayı izlemek istediği ancak içeriye alınmadığı belirtildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilileri, Tohti’nin suçlu bulunması durumunda 15 yıl ya da ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini ifade ediyor.

Pekin'deki Minzu Üniversitesinde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, "muhalif tutumu nedeniyle" daha önce de birkaç kez polis tarafından gözaltına alınmıştı. Bu yılbaşında tutuklanmasının ardından Batı dünyası, Tohti'nin insan hakları ve özgürlükleri kapsamında serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, bu açıklamalardan memnun olmadıklarını belirterek, ABD başta olmak üzere Batı'ya "Çin'in iç meseleleriyle alakalı söylemleri bırakması" yönünde çağrı yapmıştı.

Ülkenin kuzeybatısında bulunan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'deki bir gözaltı merkezinde tutulan Tohti, "bölücü fikirler yaymak, bölücü faaliyetler içinde bulunmak ve etnik düşmanlığı körüklemekle" suçlanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35