banner39

Vietnam'da yabancılara ait fabrikalar yakıldı

Çin'in ihtilaflı bölgede petrol platformu kurmasına öfkelenen gruplar, Vietnam'ın güneyinde yabancılara ait en az 15 fabrikayı ateşe verdi

Uzak Doğu 14.05.2014, 11:22 14.05.2014, 11:22
Vietnam'da yabancılara ait fabrikalar yakıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı bölgede petrol platformu kurmasına tepki gösteren grupların, Vietnam'ın güneyinde yabancılara ait 15 fabrikayı ateşe verdiği bildirildi.

Yerel yetkililer, Bin Duong'daki sanayi bölgesinde çalışan 20 bin kadar işçinin protesto gösterilerinin ardından bazı öfkeli grupların, Çin'e ait olduğunu zannettikleri fabrikalara saldırdığını ancak fabrikaların bazılarının Tayvan ve Güney Kore'ye ait olduğunu söyledi.

Protestoların başta barışçı olduğunu ancak bazı radikal grupların en az 15 fabrikayı ateşe vermesiyle olayların büyüdüğünü ifade eden yetkililer, ateşe verilenlerin yanında çok sayıda fabrikanın da tahrip edildiğini ve yağmalandığını bildirdi. 

Yağmalama ve ateşe verme eylemlerinden sonra, eylemlere katılan 500 kişinin Vietnam güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı açıklandı.

Bu arada, Vietnam'a gidecek vatandaşları için seyahat uyarısı yayımlayarak "dikkatli olmalarını" isteyen Çin Dışişleri Bakanlığı, Vietnam'daki Çinliler ve Çin firmalarından da güvenlik önlemlerini sıkılaştırmasını istedi.

Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı bölgede Çin'in petrol platformu kurmasının ardından önceki gün Çin ve Vietnam gemileri arasında "tazyikli su savaşı" çıkmıştı.

Yerel basın, Çin’in petrol platformu kurmasını engellemeye çalışan Vietnam devriye gemilerine, platformun etrafındaki Çin gemilerinden tazyikli su sıkıldığını, Vietnam gemilerinin de Çin gemilerine aynı şekilde karşılık verdiğini bildirmişti.

Çin, 1974'te Vietnam ile yaptığı Parcel Adaları savaşının ardından denetimini ele geçirdiği ve Şişa Adaları olarak adlandırdığı bölgenin yakınına 1 Mayıs’ta dev bir petrol platformu kurma çalışmalarına başlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?