banner39

banner35

Ay toprağında bitki yetiştirildi

Bilim insanları ilk kez Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı.

Uzay 14.05.2022, 18:15
Ay toprağında bitki yetiştirildi

Araştırmacılar ilk defa Ay toprağında tere benzeri bir çeşit bitki yetiştirmeyi başardı. Bu gelişme Ay'da uzun süreli keşifler için ihtiyaç duyulacak kaynakların bulunabilmesi açısından büyük bir adım olarak görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Florida Üniversitesi'nden araştırmacılar yarım asır önce Ay'dan getirilen örneklerde yürüttükleri çalışma sonucunda hem uzay keşiflerini hem de insanlığa hizmet edebilecek başarıya imza attı. Deneyler 1969-1972 yılları arasında Apollo Uzay Programı sırasında Ay'dan alınan tozlar üzerinde yapıldı.

Üniversitennin Bahçevanlık Bilimleri bölümünden Prof. Robert Feri "Önce kendimize Ay'ın yüzeyindeki regolitte bitki yetişir mi? diye sorduk. İlkinci olarak da bu bir gün gerçekleşirse insanların Ay'da kalma süresini uzatmaya nasıl yardımcı olabilir? sorusunu yönelttik" diyerek projenin çıkış noktasını anlattı.

İlk soruya yanıt bulundu: Evet, Ay regolitinde bitkiler yetişebilir. 

Florida Üniversitesi'nden çalışmaya katkı veren Prof Anna-Lisa Paul araştırma sonucunun kendilerini çok şaşırttığını belirterek bitkilerin hem Ay örneklerinde hem de kontrol grubunda yaklaşık altı gün aynı görünüme sahip olduğunu belirtti.

Her ne kadar Dünya toprağında yetişenler ve hatta volkanik küllerden yapılan Ay taklidi ortamda yetiştirilen kontrol grubundakiler kadar güçlü olmasa da Ay'da da bitki yetişebiliyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?