banner39

Chang'e 5 uzay aracının dünyaya dönüş yolculuğu başladı

Çin'in "Chang'e 5" keşif aracının uzay kapsülü, Ay'dan topladığı toprak ve taş örneklerini Dünya'ya getirmek için üç günlük dönüş yolculuğuna başladı.

Uzay 13.12.2020, 19:27
Chang'e 5 uzay aracının dünyaya dönüş yolculuğu başladı

Yaklaşık bir haftadır Ay’ın çevresinde dönen keşif aracı, Ay'ın yörüngesinde seyreden yörünge modülüne kilitlendikten sonra daha önce planlandığı gibi Dünya'ya dönüş yolculuğuna geçti.

Çin Ulusal Uzay Yönetimi’nin (CNSA) daha önce paylaşılan hareket programına göre, Chang'e 5 keşif aracının kapsülü, Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ne inecek.

Chang'e 5'in topladığı örneklerin tam yaşı da dahil olmak üzere Ay ve Güneş sistemi hakkında bilinmeyen birçok noktayı aydınlatacağı ve uzay çalışmalarına katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Chang'e 5'in bu görevi başarıyla yerine getirmesi durumunda, Çin'in uzay programı kapsamında ilk kez Dünya dışı bir yerden toprak örneği getirmiş olacak.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) dün Chang'e 5'in başarılı inişinden dolayı Çin'i tebrik etmiş ve "Ay'dan toplanan örneklerin Dünya'ya getirilmesi durumunda uluslararası bilim camiasını ilerletebilecek bu örnekleri incelemekten herkesin faydalanacağını umuyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Chang'e 5'in 4 modülü, 24 Kasım'da Uzun Yürüyüş 5-Y roketiyle Vınçang'daki merkezden fırlatılmıştı.

23 gün sürmesi planlanan misyon başarıyla tamamlanırsa Çin, ABD ve Sovyetler Birliği'nden sonra Ay'dan Dünya'ya örnek getiren üçüncü ülke olacak.

2019'da Çang'ı-4 robotik aracını Ay'ın karanlık yüzüne indiren Çin, bunu başarabilen ilk ülke olmuştu.

Kaynak: EURONEWS

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?