banner39

CIA 33 yıl sonra Challenger dosyasını açtı, "Sorumlu Sovyetler olabilir" dedi

NASA bu sefer uzay yarışında attığı adım ile değil, yıllar sonra deşifre olan CIA belgeleri ile gündemde.

Uzay 11.02.2019, 12:41
CIA 33 yıl sonra Challenger dosyasını açtı, "Sorumlu Sovyetler olabilir" dedi

CIA'in, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, (NASA) ile ilgili dönemin ABD başkanına yazdığı rapor deşifre oldu.    

ABD ile SSCB arasında yaşanan uzay yarışı yıllarında dönemin ABD Başkanı Reagan'a yazılan CIA raporu ülke basınında yer aldı. 

28 Ocak 1986'da ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'den 10. uçuşunu yapmak üzere uzaya fırlatılan Challenger Uzay Mekiği, uçuşun 73. saniyesinde tüm dünyanın gözleri önünde infilak etmişti.

Konu ile ilgili Başkan Reagan'a bir rapor hazırlayan CIA, bu durumun Sovyet sabotajından kaynaklanabileceği iddiasının güçlü olduğu bilgisine yer verdi.

Kaza nedeniyle tüm mürettabat hayatını kaybetmişti. Peki Challenger Uzay Mekiği kazasının açıklanmayan araştırma raporları ne diyordu? 

CIA Yardımcı Müdürü ABD'li General Daniel O. Graham tarafından kaleme alınan raporda kazanın bir sabotaj olabileceği ifadesi dikkat çekiyor. Graham, aynı raporda Başkan Reagan'a kazanın Sovyetler Birliği tarafından planlanmış bir sabotaj olabileceği bilgisine ve bu konunun araştırılmasını tavsiye ediyor. 

Dönemin CIA Direktörü William Casey de kazanın Sovyet sabotajı olma ihtimalinin kuvvetli olduğu notu düşüyor. Söz konusu iddiaları destekleyecek nitelikte bulgulara ise bugüne kadar henüz rastlanmadı.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?