banner39

Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Küsûf (Güneş Tutulması) Namazı

Güneş ve ay tutulmaları aynı zamanda “küsuf ve husuf namazları”nın vakti. Güneş tutulduğu zaman ezansız ve kâmetsiz olarak cemaatle iki rek`at namaz kılınır.

Uzay 02.07.2019, 16:23 02.07.2019, 17:32
Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Küsûf (Güneş Tutulması) Namazı

Genel zaman ile bugün 18.01-20.44 saatlerinde gerçekleşecek Güneş tutulması, Türkiye'den gözlenemeyecek. Bu tutulma, Ay'ın Dünya'ya nispeten yakın olması dolayısıyla, uzun tutulmalardan biri olacak ve yaklaşık 4,5 dakika sürecek.

Güneş tutulduğu zaman ezansız ve kâmetsiz olarak cemaatle iki rek`at namaz kılınır. Ve her rek`atta imam fazla miktarda kırâette bulunur. Bu kırâeti İmam A`zam`a göre gizlice, İmameyn`e göre ise cehren yapar. Namazdan sonra da güneş açılıncaya kadar kıbleye doğru ayakta ve insanlara karşı oturarak dua eder. Cemaat de bu duaya âmin derler. Küsuf namazından sonra hutbe okunmaz. Cemaatle kıldıracak kimse yoksa herkes tek başına da kılabilir.

GÜNEŞ TUTULMASI HANGİ ÜLKELERDE İZLENEBİLECEK?

Güneş tutulması gösterisinin tadını çıkarma sırası şimdi Güney Amerika'da. Güneş tutulması Şili ve Arjantin’nin bazı bölgelerinde dört dakika boyunca devam edecek. Tutulma, Şili ve Arjantin’in yanı sıra Peru, Ekvador, Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Kolombiya, Brezilya, Venezüella ve Panama bölgelerinin tamamında izlenebilecek. Bir sonraki tam Güneş tutulması,14 Aralık 2020'de Güney Amerika'da gerçekleşecek.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?