Rus bilim adamı güneşin patlama olasılığını tahmin etti

Uzay 02.12.2020, 12:14
Rus bilim adamı güneşin patlama olasılığını tahmin etti

Bilim adamları daha önce üç yıl içinde ilk kez büyük bir güneş patlaması rapor ettiler. Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü müdürü Anatoly Petrukovich, Güneş'in aniden patlayıp patlamayacağı sorusunu yanıtlayarak, Güneş'in patlamasının olası olmadığını söyledi.

RIA Novosti'ye konuşan bilimadamı, şu anda Güneş'in davranışının hesaplanmakta ve doğrulanmakta olduğunu da sözlerine ekledi. "Son derece olası değil. Güneş'in termonükleer bir reaktör olarak davranışı hesaplanır ve doğrulanır, ”dedi.

Bilim adamı, aynı zamanda, örneğin, komşu bir yıldızın patlamasının kendisi üzerinde feci bir dış etkiye sahip olabileceğini de ekledi.

Petrukovich, “Ama galakside sessiz bir yerimiz var, çevremizde süpernovalar son derece nadirdir. Teorik olarak patlayabilecek bize en yakın yıldızlar, onlarca ışık yılı uzaklıkta. Bunlar mavi devler ve hepsi hala patlamalardan uzak bir aşamadalar” dedi.

Güneş üzerinde farklı bir etki mekanizması hayal etmenin oldukça zor olduğunu, bu nedenle başka hiçbir tahminin bilimsel bilgiye dayanmayacağını belirtti.

Kaynak: CentralAsia

Yorumlar (1)
min suga 3 yıl önce
inşAllah güneş patlaması yaşanmaz bir amin alırım
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?