banner39

26.07.2008, 09:05

Yabancı güçler bireyler yerine Afgan halkına yardım etmeli


Afganistan halkı hükümetin yolsuzluklarının yanı sıra yabancı askerlerin savaş ağalarını güçlendirdiğini görünce, haklı olarak isyancıların tarafını tutuyor

Barack Obama, Afganistan'daki durumun 'istikrarsız ve acil' olduğunu söylerken haklıydı. Irak'ın bu mesele ve ABD'nin diğer dış politika öncelikleri üzerindeki dikkatleri dağıttığı konusunda da haklıydı; ve Afganistan'daki komutanların daha fazla askerden faydalanacağı noktasında da öyle.
Fakat Demokrat başkan adayı, Afganistan'ı sadece askeri bir mercekten gören diğer yabancıların düştüğü tuzağa düşmemeye dikkat etmeli. ABD liderliğindeki askeri varlık, Afganistan'da düzgün bir hükümet inşası ve bu ülkenin bir kez daha köktendincilerin eline düşmesine izin vermemeye yönelik stratejik öncelik açısından hayati. Devlet başkanlığı seçimlerinin önümüzdeki yıl düzenlenebilmesi için yeterli güvenlik sağlamak bir yana, askeri güçler kontrol etmeleri gereken bir şiddet artışıyla da karşı karşıya.
Ancak Afganistan'ın sıkıntıları için askeri bir çözüm yok. Düşmanı öldürmenin başarı ölçütü sayıldığı uzun yılların ardından, pekçok komutan başarı için halk desteği almaları gerektiğini artık anlıyor. Askeri komutanların tek yapabileceği şey, başkalarının iş görebilmesi için gereken alanı yaratmak.
Gerçekten de, uluslararası toplum yardım edebilecek olsa da, Afganistan'ın krizinin
çözümü sadece Afganların kendilerinden çıkabilir: Bu, Kabil'de daha iyi yönetimle, fakat daha da hayati bir şekilde, bölgesel ve eyaletsel düzeyde sağlanabilir.
Kendilerini yönetenlerin, onların akrabalarının ve yine onlarla bağlantılı kişilerin yolsuzluk sayesinde servet elde ettiğini görürken, Afganların isyancı güçleri desteklemeye neden hazır olduğunu anlamak zor değil. Yabancı güçler de sadece iktidara yapışan bu yolsuz insanlara yardım ediyor gibi görünürse, onlar da sorunun bir parçası sayılacaktır.
Obama'nın Kabil'deyken görüştüğü Devlet Başkanı Hamit Karzai'nin, hükümetini ve çevresini ceplerini doldurmak isteyenlerden arındırarak, hükümetinin meşruiyetini inşa etme noktasında daha fazla şey yapabileceği kuşku götürmez.
Yabancı askerler de bazı bireyleri -genelde düzeni korumanın kısa yolu saydıkları güçlü savaş ağalarını- desteklemeyi bırakmalı. Bu durum seçilmiş temsilcilerin meşruiyetini azalttı ve rüşvet alan bazı unsurları güçlendirdiği için askerlerin konumlarının altını oydu. Dolayısıyla askerler, varlıklarının bireylerden ziyade, iyi yönetim sistemi kurma çabasında halka destek vermeyi amaçladığını ortaya koymalı.

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?