banner39

14.10.2009, 05:03

Yemen, Sudan ve Lübnan'daki iç savaşlardan ders almalı

Yemenliler Sudan ve Lübnan'daki iç savaşların nasıl sonuçlandığını göz önüne alarak çatışmayı bırakıp diyalog masasına oturmalı. Savaşın bedeli her şeyden daha ağır

İç anlaşmazlıkların benzini dış müdahalelerin ateşiyle buluştuğu zaman yangınlar tutuşuyor ve alanları da genişliyor. Özellikle de Irak'taki işgalde ve Somali'de yaşanan çöküşte görüldüğü gibi, bu yangınları rüzgarla besleyecek birileri bulunduğu zaman... Yemen'i bu günlerde tehdit eden iç savaş da hâlâ birileri tarafından körükleniyor.

Geçmişte benzer iç savaşlara sahne olan Lübnan ve Sudan'da da taraflar uzun yıllar savaştılar ve silahın hiçbir sorunu çözememesinin ardından diyalog masasına oturmak zorunda kaldılar. Özellikle de dış müdahalelerin tarafları kendi çıkarlarına yakıt olarak kullanan özel gündemler doğrultusunda gerçekleştiğinin ortaya çıkmasının ardından, tarafların her biri savaşı sürdürmenin hem kendilerinin hem de ülkelerinin yıkımına gitmesi anlamına geldiğinin farkına vardı.

Yemen'deki askeri çatışmalar veya sokakta meydana gelen çatışmalar ne kadar devam ederse etsin, ülkenin çıkarına olacak nihai yöntem diyalog masasına oturmaktan, Yemen'in ve halkının çıkarını diğer herşeyin üstünde tutmaktan, Yemen'in istikrar ve birliğini korumak yönünde sakin ama samimi bir arayışa girmekten geçiyor. Yemen'de adalet, denge ve kalkınma ancak bu yöntemle sağlanacaktır.

Yemen'in uğradığı kan kaybına ve ekonomik zararlara son verecek, evsiz kalanların hayatlarının, ülkenin birliğinin, şu anının ve geleceğinin kaybedilmesini durduracak türden kurtarıcı bir eyleme ihtiyacı var. Bu tür bir kurtarıcı eylemi dürtüler, intikam duyguları veya dar hesaplar değil
sadece akıl gerçekleştirecektir. Yemenliler bu noktada Arap Birliği ve ülkeyi sürüklendiği felaket veya felaketlerden kurtarmakta kararlı görünen diğer tarafların samimi çabalarına destek vermeli.

Yara derinleşiyor
İktidardaki ve her türden farklı renkleriyle muhalefetteki Yemenliler hâlâ çekişmelerden, müdahalelerden ve başkalarının gündemlerinin izlenmesinden ders almış değil. Tarafların Yemen'i ve Yemenlileri kurtaracak çözüm için ödeyeceği bedel, bütün ülkenin savaşlar ve iç çekişmelerle ödediği ve ödeyeceği çoğu bedelden kesinlikle daha az olacaktır. Öte yandan, Yemen'in yarası çekişmeler ve savaşlar sırasında kapatılmayacak derecede büyüyecektir. (Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Haliç, başyazı, 7 Ekim 2009)

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?