banner39

100'den fazla PKK'lı öldürüldü

İran'daki kamplarda hazırlıklarını tamamladıktan sonra Şemdinli'de kalkışma provası yapan PKK'ya son yılların en büyük darbesi vuruldu

Yurt Haberleri 02.08.2012, 10:29 02.08.2012, 11:14
100'den fazla PKK'lı öldürüldü

Şemdinli'yi ele geçirip 'devlet kurduk' mesajı vermek isterken bozguna uğrayan terör örgütünün 10 ay önceden hazırladığı plan ortaya çıktı.

İstihbarat birimlerinden alınan bilgiye göre, ilçede sivil halkla emniyet güçlerini karşı karşıya getirip 'Arap Baharı' görüntüsü altında halk ayaklanması çıkarmak isteyen PKK , İran'daki Şehidan kampında 500'tan fazla teröristi eğitime aldı.

4 GRUP OLUŞTURDULAR

Şemdinli'ye saldırı için 10 ay önceden hazırlıklara başlayan grubun sabotaj, saldırı, destek ve keşif olmak üzere 4 grup oluşturup görev paylaşımı yaptığı tespit edildi. Keşif grubu, sivil kıyafetlerle Şemdinli'ye sızıp, saldırı anında mayınlanacak güzergahları ve uzun menzilli doçka uçaksavar gibi silahların yerleştirileceği yerleri belirledi. Polis ve jandarma istihbarat birimleri, sızan teröristlerin geçiş güzergahı ile ikmal yollarına mayın döşediği ve araziye de çok sayıda doçka uçaksavarlar gömdüğü bilgisine ulaştı.

PKK'nın büyük bir saldırı hazırlığında olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri teröristlerin döşediği mayınları imha ederken, doçkaları da ele geçirdi. İlçeyi ele geçirecek saldırıdan önce vatandaşlar teravihden çıkarken, güvenlik güçlerine ateş ederek halkın katledildiği propagandasını yapmayı planlayan örgüt ilk amacına ulaşamadı. Asker ve polisin sağduyulu hareket etmesi, şehre sızan teröristlerle fitili ateşlenmek istenen planın ilk aşamasını boşa çıkardı.

TSK'NIN ÖNLEMİ

Keşif grubunun zemin hazırladığı planı, saldırı, sabotaj ve destek grubu gece uygulamak için harekete geçti. İnsansız hava aracı Heronlarla günler öncesinden takibe alınan 500'den fazla terörist, ilçeye saldırı başlattı. Polis ve jandarma zamanında aldığı güvenlik önlemleriyle PKK'lıları püskürttü. Yaklaşık 10 bin güvenlik görevlisinin alarma geçmesi ve anında harekete geçen askerin teröristleri arazide karşılaması Şemdinli'ye bayrak dikme girişimini bitirdi.

PKK SINIR İÇİNDE EN BÜYÜK KAYBI VERDİ

Güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma şiddetlenince PKK'lı destek grubunun da bölgeye geldiği öğrenildi. Goman dağına çekilmek zorunda kalan teröristler havadan F16'lar ile Kobra ve Skorsky helikopterleriyle ablukaya alındı. Teröristlerin 10 gündür helikopterlerin kaçış yollarını ateş altına alması nedeniyle kuşatmadan çıkamadığı belirtildi. İlk tespitlere göre, ateş çemberine alınan teröristlerin yüzden fazla kayıp verdiği öğrenildi. Öldürülen terörist sayısının daha da artabileceği kaydedilirken, örgütün sınır içi bir operasyonda şimdiye kadarki en büyük kaybı verdiği belirtildi.

500 KİŞİLİK GRUP GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan Şemdinli'yi düşürme planı yaparken güvenlik kuvvetlerinin yerinde müdahalesiyle bozguna uğrayan terör örgütü PKK'nın yeniden harekete geçmek için hazırlıklar yaptığı öğrenildi. Şemdinli şehir merkezine sadece birkaç kilometre uzaklıkta çatışmalar devam ederken, örgütün İran sınırdaki Şehidan bölgesine yığınak yaptığı anlaşıldı. Şemdinli kırsalında kıstırılan yaklaşık 200 kişilik grubu kurtarmak için çemberi yarmak üzere harekete geçen grup tespit edildi. İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından elde edilen görüntülere göre yaklaşık 500 kişilik bir grubu bu bölgede toplayan PKK'nın, saldırı için uygun zamanı kolladığı değerlendiriliyor.

Şemdinli ve Çukurca şehir merkezini düşürerek 'Serhildan' (İsyan) ilan etmeyi hedefleyen PKK'nın son yaşanan bozgunun faturasını ise sözde Zagros Bölge Komutanı Reşit Dostum'a kestiği telsiz konuşmalarından anlaşıldı. Daha önce de gerçekleştirdiği başarısız eylemler nedeniyle 'özeleştiri' istenen Dostum'a bu kez 'gerekirse ölün' talimatı verildiği belirlendi.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?