banner39

2 bin 500 TL maaşa çoban bulunamıyor

Bitlis'te besiciler 2 bin 500 lira maaşla çalışacak çoban bulamıyor

Yurt Haberleri 09.05.2012, 14:22 09.05.2012, 14:24
2 bin 500 TL maaşa çoban bulunamıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son 20 yılın en sert kışının yaşandığı Bitlis'te çobanların işsiz kalması nedeniyle büyük şehirlere çalışmaya gitmeleri besicileri zor durumda bıraktı. Güroymak ilçesinde aylık 2 bin 500 lira maaşla çalışacak çoban arayan köylüler, güvenilir kimse bulamadıklarını söylüyor.

İl dışından gelen çobanların olduğunu ancak güvenemedikleri için çoban tutamadıklarını belirten besici Ercan Uluç, "Bu yıl kış uzun sürdüğü için çobanlarımız işsiz kaldı. Bu nedenle evlerinin geçimlerini sağlayabilmek için kimileri büyük şehirlere çalışmaya gitti, kimiyse belediyeye geçici işçi oldu. Hal böyle olunca da normalde 13 bin olan 6 aylık ücreti 15 bine çıkardık ama halen köyde çoban bulamadık. Bu yüzden çoban bulana kadar kendimiz koyunlarımıza çobanlık yapıyoruz." diye konuştu.

Besici Nevzat Salçuk da, çoban bulamamaları durumunda büyük şehirlere giden çobanların geri dönene kadar koyun sahipleri olarak sırasıyla çobanlık yapacaklarını belirterek,"Bizim için zor olacak ama mecburen çoban bulana kadar bu şekilde devam edeceğiz. Koyunlarımızı tanımadığımız kimselere emanet edemeyiz." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?