banner39

2 bin dolarlık biletle ölüm yolculuğu

Ege Denizi'nde batan kaçak göçmen teknesi, bu yolculuklara çıkanlarla ilgili önemli bir detayı ortaya çıkardı. Bile bile ölüme götürülen umut yolcularının her birinden 2 bin dolar para alınıyor

Yurt Haberleri 02.08.2013, 15:54 02.08.2013, 16:01
2 bin dolarlık biletle ölüm yolculuğu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çanakkale açıklarında 24 kaçağın boğularak hayatını kaybettiği teknedeki yolculardan insan kaçakçılarının, kişi başı 2 bin dolar aldığı ortaya çıktı. 12 kişinin de sağ kurtulduğu teknede toplam 50 kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Kalanların bulunması için denizden ve havadan arama çalışmaları devam ediyor.

Yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışan kaçakların bulunduğu teknenin batması sonucu 24 kişinin boğulduğu facianın detayları ortaya çıkmaya başladı.

Zaman'ın haberine göre insan tacirlerinin, göçmenlerden kişi başı 2 bin dolar para aldığı tespit edildi. Sağ kurtulan 12 kişiden bazılarının ise yanlarında can yeleği olmadığı için teknede bulunan su damacanalarına tutunarak hayatta kaldıkları öğrenildi.

Çanakkale'nin Ezine ilçesi açıklarındaki uluslararası sularda kaçakları taşıyan teknenin batmasıyla ilgili olarak hem havada hem denizde aramalar devam ediyor.

Bot, Bozcaada ilçesinin güneyine 8 mil mesafede önceki gece alabora olmuştu. Kaptanın yardım istemesi üzerine olay yerine giden Türk Sahil Güvenlik ekipleri 24 kişinin cesedine ulaşmış, 12 kişiyi de kurtarmıştı. Olayda hayatını kaybedenlerin cesetleri, otopsi yapılmak üzere gece Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken kurtarılanlar, Ezine Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra da Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Ayvacık Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne sevk edildiler.

Sağ kurtulanların ifadeleriyle acı gerçek de ortaya çıktı. Şimdiye kadar 12'si sağ 36 kişiye ulaşılırken kaçakların, botta 50 kişi civarında olduklarını, organizatöre kişi başına 2 bin dolar verdiklerini söyledikleri açıklandı.

Dalgıçlar, bir anne ile kucağında sımsıkı sarıldığı 3 aylık bebeğinin cesedini çıkarırken gözyaşlarını tutamadı.

DAMACANA İLE HAYATA TUTUNDULAR

Teknede bulunan can simitlerini kullanan ve yüzme bilen göçmenler, açık denizde hayatta kalmayı başardı. Can yeleği olmayan 2 kişinin ise, teknede bulunan 19 litrelik iki su damacanasına tutunarak hayatta kaldığı iddia edildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?