2015'te Türkiye'de her gün 4 cinayet işlendi

Türkiye'de cinayet sayısı 2015'te önceki yıla göre artış gösterirken en çok artış kadın cinayetlerinde yaşandı

2015'te Türkiye'de her gün 4 cinayet işlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’de 2015'te önceki yıla göre cinayet olaylarında yüzde 2’den fazla bir artış oldu ve 1542 kişi öldürüldü. Nüfusu yoğun, kontrolsüz göç alan bölgelerde cinayetlerin arttığı, küçük il ve ilçelerde, az göç alan bölgelerde ise azaldığı görüldü.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Türkiye’de her gün en az 4 kişi cinayete kurban gidiyor. En fazla artış gösteren cinayetler ise aile içi şiddetle bağlı işlenen kadın cinayetleri oldu. Buna göre geçen yıl 267’si aile içi şiddet olmak üzere 369 kadın cinayete kurban gitti. Kadınların çoğu birinci derecede akrabaları (kocası, babası, oğlu, kardeşi) , diğerleri erkek arkadaşı, nişanlısı veya ayrıldığı erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. Bu kadınlardan 27’sinin koruma altında olduğu öğrenildi. Öldürülenlerin 193’ü 18 yaşından küçük, çocuktu.

TÖRE CİNAYETİ İŞLENMEDİ

Diğer cinayet nedenlerine bakıldığında ise, para (alacak-verecek, anlaşmazlık, gasp) ilk; "namus" gerekçesi ise ikinci sırayı aldı. Bunları sırasıyla aile içi şiddet, husumet (düşmanlık), kıskançlık, cinsel taciz, cinsel saldırı veya cinsel istismar, anlık gelişen olaylar (öfke patlaması), trafik tartışmaları, kumar, alkol kullanımına bağlı kavgalar, arazi anlaşmazlığı ve miras kavgası izledi.

Türkiye’nin bir dönem kanayan yarası olan töre gerekçesiyle ise 2015 yılında cinayet işlenmedi. Mafya veya organize suç örgütleriyle bağlantılı planlı cinayetler yüzde 2’de kaldı. Ayrıca 2015 yılında hiç seri cinayet işlenmedi.

Cinayet aleti olarak ise ağırlıklı olarak ateşli silahlar kullanıldı. Türkiye’de işlenen cinayetlerin yüzde 67’si tabanca, pompalı tüfek ve benzeri ateşli silahlarla işleniyor. Ardından kesici, delici aletler (bıçak, şiş, tornavida) geliyor. Onları boğma, asma, sert cisimle (sopa, demir çubuk gibi) darp ederek işlenen cinayetler takip ediyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 15:53
banner53
YORUM EKLE

banner39