banner39

205 sanıklı KCK'da savunmalar alınıyor

PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 97'si tutuklu 205 sanık hakkında açılan davada sanıkların savunmasının alınmasına devam edildi

Yurt Haberleri 09.09.2013, 18:20 09.09.2013, 18:40
205 sanıklı KCK'da savunmalar alınıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 97'si tutuklu 205 sanık hakkında açılan davada sanıkların savunmasının alınmasına devam edildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan büyük salonda görülen duruşmada, Kürtçe tercüman aracılığıyla savunma yapan tutuklu sanık Cesim Soylu, tutuklandığı 4 Ekim 2011 tarihinde BDP'nin Merkez Yürütme Kurulu üyesi olduğunu belirterek, bu davada demokratik Kürt siyasetinin ve BDP'nin yargılandığını, parti yöneticilerinin tutuklanmasının siyasi bir darbe niteliği taşıdığını dile getirdi.

Soylu, barış için umutlarını devam ettirmek istediklerini söyleyerek, ''Çözüm ve barış sürecinin bozulmaması için her iki tarafın üzerine düşeni yapması gerekir. Amaç sadece savaşın önlenmesi değildir. Türkler ve Kürtler'in Ortadoğu'da stratejik ilişki içine girerek demokrasinin öncülüğünü yapmaları gerekir. Emperyalist dünyanın aktörleri, Ortadoğu'ya barışın gelmesini istemezler. Kürt sorunu çözülmediği sürece, Ortadoğu'ya küresel aktörlerin müdahalesinin aracı olacaktır'' şeklinde konuştu.

Kürtçe tercüman vasıtasıyla savunma yapan tutuklu sanık Hasan Özgüneş, ilk kez anadilinde kendisini ifade ettiğini, bu durumun kendisi için bir onur ve sevinç kaynağı olduğunu ifade etti.

Özgüneş, Kürtler'in ve demokrasinin dostları sayesinde Kürtçe savunma hakkını elde ettiklerini söyleyerek, ''Ben Türk diliyle öğretmenlik yaptım. Gelecekten umudum var. Biz nasıl Türkçeyle eğitim verdik. Umudum var, yakın gelecekte Kürtçe ile de eğitim yapacağım'' dedi.

Duruşmanın öğlenden sonraki bölümünü BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ve BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel de izledi.

Bir kısım sanık savunmalarının alınmasından sonra, duruşma yarına ertelendi.

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?