24 saat açık üniversite kütüphanesi

Onsekiz Mart Üniversitesi Kütüphanesi haftanın yedi günü 24 saat açık tutuluyor

24 saat açık üniversite kütüphanesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi'nde bulunan ÇOMÜ Merkez Kütüphanesi haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermeye başladı.

5 bin metrekare okuma alanına sahip olan ÇOMÜ Kütüphanesi, 18 Mart 2012 tarihinden itibaren başladığı bu hizmetiyle, Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında 7/24 çalışan 3. kütüphanesi oldu.

Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner "Fikrin ne zaman aklınıza geleceği belli değil. Gecenin bir yarısı da gelebilir, öğleyin yemeğin ortasında da gelebilir. Hemen bilgisayara ulaşmak ve not almak lazım. Aradığınız kitabı en kısa zamanda bulmanız lazım... Bu çerçevede yeni bir hizmete daha başladık. Daha önce saat 24.00'e kadar açık olan kütüphanemiz bundan böyle hiç kapanmayacak. Haftanın 7 günü, 24 saat hizmet verecek. Öğrencilerimiz sabaha kadar bu kütüphanemizde çalışabilecek. İsteyen uyuyabilir, isteyen kitap okuyabilir, isteyen kitap yazabilir" dedi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, sabaha kadar açık olacak kütüphanede çalışacak öğrenciler için servis hizmeti de verileceğini söyledi. Rektör Laçiner, "gecenin bir yarısında evine gitmek isteyen öğrenciler ve kütüphaneyi kullanan kişiler için 00.30'da, 03.00 ve 05.30'da olmak üzere üç servis hizmet verecek ve şehir merkezindeki Anafartalar Kampüsü önüne kadar götürecek. Eğer gece bir hocamız kütüphanede kaldıysa, bu servisimiz onu evine kadar bırakacak. İş ki gece de kütüphane kullanılmış olsun. Bildiğim kadarıyla gece servisi Türkiye üniversitelerinde bir ilk olacak. 'Yeter ki kitap okuyun eve de biz bırakalım' diye özetlenebilecek bir hizmet bu. Talep fazla olursa servis sayısı da artabilir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 16:21
banner53
YORUM EKLE

banner39