banner39

558 yıllık 'temelsiz cami'-FOTO

Yaklaşık 560 yıl önce Candaroğulları Beyliği tarafınan bir kayanın üzerine inşa edilen cami temelsiz olduğu halde hala sağlam bir şekilde ayakta duruyor

Yurt Haberleri 28.07.2012, 13:10 29.07.2012, 23:43
558 yıllık 'temelsiz cami'-FOTO

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Candaroğulları Beyliğinin son hükümdarı Fatih Sultan Mehmet Han'ın dayısı Kemalettin İsmail Bey tarafından 1454 yılında ''şehinşah kayası'' üzerine yaptırılan İsmail Bey Camii Kastamonu'da halk arasında ''temelsiz cami'' olarak biliniyor.

İsmail Bey Camii'nin Selçuklu dönemiyle Osmanlı dönemi arasındaki tipik Candaroğulları mimarisini yansıttığını belirten Vakıflar Bölge Müdürlüğüne görevli Arslan, yaptığı açıklamada, caminin kayanın üstüne inşa edildiği için halk arasında temelsiz cami olarak bilindiğini söyledi.Caminin dış mermer kapısı ve içerisindeki kubbelerin köşegenlerinde Selçuklu dönemine ait nadide motiflerin yer aldığını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:''Candaroğulları beyliğinin son hükümdarı Kemalettin İsmail Bey tarafından yaptırılmış olan İsmailbey Camii kesme taştan inşa edilmiştir. Beyliğin son hükümdarı olan ve aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet'in de dayısı olarak bilinen Kemalettin İsmail Bey tarafından 'şehinşah kayası'nın üstüne yaptırılan İsmailbey Camii halk arasında temelsiz cami olarak bilinmektedir. Bunun sebebi de İsmail Bey, külliyesini oluştururken ''şehinşah kayası''nı tercih etmiş ve sadece cami değil külliyedeki medrese, han ve türbe gibi diğer müştemilatı temel kazılmaksızın kayaların üzerine inşa ettirmiştir. Şu anda gerek caminin gerekse külliyedeki diğer yapıların hiç birisinin temel kazısı yoktur.''İsmail Bey'in, Candaroğulları Beyliği'ni Osmanlı'ya kattıktan sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından önce Bursa'ya ardından da Bulgaristan'ın Filibe şehrine uç beyi olarak gönderildiğini aktaran Arslan, ''Kendisi orada vefat etmiştir. Burada İsmail Bey'in yakınları, çocukları ve İsmail Bey'e yakın olan şahsiyetler yatmaktadır'' diye konuştu.

İSMAİL BEY CAMİİ

Kastamonu Devrekani ilçesinde, İsmail Bey Mahallesi'nde bulunan bu cami Kastamonu Şer-i Sicillerinden öğrenildiğine göre, İsmail Bey tarafından yaptırılmış. Kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamış. Cami, moloz taştan yapılmış, üzeri ahşap kiremitli bir çatı ile örtülmüş. İbadet mekanı 18.50x11.50 m. ölçüsündedir. Sonraki yıllarda bu bölüm genişletilmiş. Alçı mihrap ve minber oldukça basittir. Minber ahşaptan yapılmış. Taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli tuğla minaresi bulunmakta. Yakın tarihlerde bu camiye ikinci bir minare daha eklenmiş. Caminin mimari yönden herhangi bir özelliği bulunmamakta.

 

banner53
Yorumlar (1)
mehmet rahim 9 yıl önce
Bu nasıl haber editörlüğüdür,bu cami nerededir,hangi şehirdedir,isterseniz önce yazı yazmayı öğrenin sonra habercilik yapın..
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?