banner39

Acılı annelere karşı buldozerli önlem

Diyarbakır'da büyükşehir belediyesi önünde oturma eylemi yapan annelere müdahale eden belediye ekipleri, annelerin geri dönmemesi için de dozerli nöbet tutmaya başladı

Yurt Haberleri 03.06.2014, 09:55 03.06.2014, 10:45
Acılı annelere karşı buldozerli önlem

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, PKK tarafından dağa çıkarılan çocuklarının iade edilmesini isteyen annelerin belediye önünde oturmalarını engellemek için ilginç yollara başvurdu. Önce belediye önünü yıkama bahanesiyle kaldırılan anneler, daha sonrda da onarım yapılacağı iddiasıyla belediye bahçesinden uzaklaştırıldı. Belediye önüne daha sonra yerleştirilen buldozerler, annelere karşı nöbet tutmaya başladı.

Önceki güne kadar Büyükşehir Belediyesi önünde oturan aileler, sabah saatlerinde geldiklerinde oturdukları alanının bölge köpükle yıkanmaya başlandığını gördü. Belediye ekipleri temizlik yapıldığı gerekçesiyle belediye önünde oturmalarına izin vermeyince aileler eylemlerine belediye önündeki orta refüjde devam etti. Dün eylem için tekrar belediye karşısındaki orta refje gelen aileler, belediyenin yeni çalışmasıyla karşılaştı.

ADIM ADIM UZAKLAŞTIRMA

Belediye önündeki alanda güvenlik şeridi oluşturularak belediye personeli ve zabıta ekiplerince sözkonusu alana geçişler engellendi. Hem belediye önünde hem de ailelerin oturma eylemi yaptığı orta refüjde çevre düzenleme çalışmalarına başlandığı görüldü. Aileler adına açıklama yapan Sabri Önalan, “Önce bize saldırarak belediyenin önünden uzaklaştırdılar. Bunun üzerine orta refüjde eylemimizi sürdürdük. Sabah geldiğimizde çevre düzenlemesi çalışmalarına başlandığını gördük. Refüjde çiçek ekiyorlar. Her ne olursa olsun çocuklarımıza kavuşmak için eylemimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Aileler adına Erhan Eren açıklama yaparken, belediye personelleri sözlü olarak ailelere sataştı. Ailelerle tartışan belediye personeline polis müdahale etti. Tartışmanın ardından belediyenin karşısındaki kaldırıma geçen aileler serdikleri kilim üzerinde oturma eylemini sürdürmeye başladı.

Eren, kardeşinin de PKK tarafından dağa götürüldüğünü belirterek, çocuklara kavuşuncaya kadar eylemi sürdüreceklerini söyledi.

Eylemlerini belediye önünde devam ettirmek için belediye yetkilileriyle görüştüklerini ancak bir sonuç alamadıklarını ifade eden Eren, şöyle konuştu: Refüjde, barış ve annelerin isyan çadırını kurmaya karar verdik. Belki yarın çadırı kaldıracaklar ancak biz yine burada olacağız. Hiç bir baskıya boyun eğmeyecek, tahriklere kapılmayacağız. Burada evlatlarımızı istiyoruz. Savaşta hiç bir evladın yitirilip, gitmesini istemiyoruz. Başka şehirlerde de çadır kuracak, imza kampanyası başlatacak, açlık grevine girecek, ölüm orucuna yatacağız. Evlatlarımız dönünceye, barış gelinceye kadar bu eylemleri ısrarla sürdüreceğiz. Kesinlikle geri adım atmayacağız. Devlete ve PKK'ya sesleniyoruz, bu çocuklar evlerine dönsün, annelerin isyanları görülsün.

Eren, Gezi Parkı olaylarına da değinerek, "Üç ağaç için yapılan eyleme destek veren sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler gelsinler, şu fidanların, gencecik insanların dağa gidişinin önüne geçsinler. Samimiyseler bu annelerin yanında da dururlar" diye konuştu.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?