Adaların simgesi faytonlar kaldırılyor

İstanbul'da adalarda bulunan atlı faytontların kaldırılması yerlerine elektrikli faytonların konması gündemde

Adaların simgesi faytonlar kaldırılyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adaların simgesi haline gelen atlı faytonların kaldırılıp, yerine elektrikli faytonlar konulacak. Gerekçe çevre kirliliğinin yanısıra, fiyatların yüksek olması ve atlara eziyet edilmesi.

Habertürk'ün haberine göre Adalar Belediyesi ile faytoncular ise atlı faytonların kaldırılmasına karşı çıkıyor. Toplam 277 fayton bulunuyor adalarda. Yakın zamanda Büyükada, Heybeliada ve Burgazada'da 40 tane elektrikli fayton boy gösterecek.

FAYTON ÜCRETLERİ YÜKSEK BULUNDU!

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKAME) Adalar'daki fayton taşımacılığına ilişkin bir rapor hazırladı. Rapora göre, adalardaki  faytonlar turistik ve nostaljik araç olması gerekirken toplu ulaşım aracı olarak kullanılıyor.
Ayrıca fayton ücretleri yüksek bulundu. Atların sağlık, bakım ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmadığına dikkat çekildi.. Atların yüzde 30'nun barınaklardan yoksun olduguna vurgu yapıldı..

İşte bu rapor doğrultusunda yeni kararlar alındı. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada'da 40 tane elektrikli faytonun faaliyete başlamasına karar verildi.. Atlı faytonların sayısının ise azaltılması benimsendi. Ayrıca bazı faytonların kamulaştırılması da öngörülüyor yani kimse birden fazla faytona sahip olamayacak.

TEPKİLER GİDEREK ARTIYOR!

UKAME bu kararları aldı ancak Adalar Belediyesi karşı çıkıyor. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu kararın kendilerine çok geç ulaştığını ,elektrikli faytonların adalarda çözüm yerine çözümsüzlük getireceği görüşünde.

Motorsuz Kara Taşıt Vasıtaları Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çülbanlı faytonların kaldırılmasının esnafı ve faytoncuları zor durumda bırakacağını belirtiyor.

Faytoncular da karara tepkili. O faytonculardan Nihat Atılgan, 17 yıldır yaptığını söyledi. Atılgan faytonlar kalkarsa geçimini sağlayacak başka bir işinin olmadığını belirtti. Adaya gelen turistler de atlı faytonların kaldırılmasını istemiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39