Adana'da çocuk felci aşısı yapılıyor

Suriye'de salgın üzerine Türkiye'de de çocuk felcine karşı aşı kampanyası başladı, Sıriye'ye yakın bölgelerde çocuklara aşı yapılıyor

Adana'da çocuk felci aşısı yapılıyor

Suriye'de görülen çocuk felci hastalığına karşı Sağlık Bakanlığı tarafından Suriye'ye yakın bölgelerdeki il ve ilçelerde aşı uygulaması yapılmaya başlandı.

Adana'nın Kozan ilçesinde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ev ev gezilerek 0-5 yaş arası çocuklara aşı yapılıyor. İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Gülay Hatalmış; Dünya Sağlık Örgütü'nün Suriye'de vahşi çocuk felcinin görülmesinin ardından Türkiye'de de 6 ilde aşı kampanyası başlatıldığını söyledi.

Suriye ile uzun sınırlarımız ve yoğun nüfus hareketliliği nedeniyle Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Hatay ve Adana'da 0-59 aylık çocuklara aşı uygulaması yapılacağını dile getiren Hatalmış, "Aşı uygulaması kapı kapı dolaşılarak ekiplerimiz tarafından yapılmaya başlanmıştır. Yine ilçemizde Kozan Devlet, Özel Sevgican ve Kalepark Hastaneleri ile Aile Sağlığı Merkezi tarafından kurulacak istasyonlarda aşılama yapılacak. Bir ay sonra bu aşının tekrarı olacak. Aşılar ağız yolu ile iki damla dozda uygulanacak olup ekiplerimiz tarafından 18-24 Kasım tarihleri arasında yapılacak. 24 Ekim tarihinden sonra aşı uygulaması sona erecektir. O yüzden özellikle 0-5 yaş arası çocukları bulunan ailelerimizin bu konuda duyarlılık göstermesini bekliyoruz." dedi.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 11:56
banner53
YORUM EKLE

banner39