banner39

Adana'da Lice gösterilerinde bir kişi öldü

Adana'da, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan olayları bahane ederek gösteri yapan gruptan bir kişi hayatını kaybetti.

Yurt Haberleri 15.06.2014, 20:53 16.06.2014, 09:48
Adana'da Lice gösterilerinde bir kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adana'nın Merkez Seyhan ilçesi Güneykuşak Bulvarı'nda toplanan grup, barikat kurup yolu yaya ve araç trafiğine kapattı.

Bunun üzerine polis, gruba dağılması yönünde uyarıda bulundu. Polise taş, havai fişek ve molotofkokteyliyle karşılık veren gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. TOMA'lara taş ve sopalarla saldıran gruptan bir kişi aracın lastiğini bıçakla patlattı.

Grupta bulunan yüzleri maskeli kişiler tarafından ateş açılması üzerine ise bölgeye özel harekat polisleri sevk edildi. Diğer polislerin ise çelik yelek giydiği görüldü.

Bu arada, müdahale edilen gruptakilerin gösterisi sırasında bir kişinin öldüğü öğrenildi. Göstericilerin cesedinin alınmasını engellemeye çalıştığı kişinin, el yapımı patlayıcının elinde patlaması sonucu hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

GÖSTERİCİNİN NASIL ÖLDÜĞÜ TARTIŞMASI

Adana'da düzenlenen Lice gösterisine polis müdahale etti, çıkan olaylar sırasında 15 yaşındaki İbrahim Aras başına aldığı darbeyle hayatını kaybetti.

Bazı görgü tanıklarının iddiasına göre İbrahim, “Akrep tipi bir zırhlı polis aracından atılan cismin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.” İbrahim’in can verdiği mahallede olay öncesi herhangi bir gösteri olmadığını belirten görgü tanıkları, “Çocukların yanından geçtiği sırada polis aracından nedensiz yere gaz bombası atıldı” iddiasında bulundular. Polis kaynakları ise “İbrahim Aras’ın elindeki cismin, polislere atmak istediği sırada patladığını” öne sürdüler.

VALİLİK: EL YAPIMI PATLAYICI

Adana Valiliği İbrahim Aras'ın öldüğü olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklama şöyle:  PKK , KCK mensubu şahıslar tarafından kanunsuz eylemler kapsamında 15.06.2014 pazar günü saat 16.45 sıralarında ilimiz Seyhan İlçesi Hürriyet Mahallesi Güney Kuşak Bulvarı üzerinde sokak eylemlerinin başladığının öğrenilmesi, lastiklerle ateş yakılarak ana cadde her iki yönünün trafiğe kapatılması ve araçların durduralarak kimlik kontrolünün yapıldığı bilgisi alınması üzerine güvenlik güçlerimiz, gerekli emniyet tedbirleri alınarak usulüne uygun şekilde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla kademeli olarak müdahale yapılmıştır. Bu esnada medahale edilen sokak eylemcileri tarafından güvenlik güçlerimize yönelik olarak çok sayıda el yapımı patlayıcı, molotof kokteyl, taş, sopa benzeri maddeler ve malzemelerle saldırıda bulunulmuştur. Bahse konu yerde saat 17.15 sıralarında sokak eylemleri devam ederken iç kısımda bulunan 20067 sokakta büyük bir patlama sesi duyulmuştur. Yapılan çalışma neticesinde 14-15 yaşılarında bir eylemcinin anılan sokak içerisinde el yapımı patlayıcı olduğu değerlendirilen bir maddenin infilaki ile olay yerinde hayatını kaybettiği öğrenilmiştir. Bahse konu olaya Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından el konulmuş olup, gerekli adli tahkikata çok yönlü olarak başlanılmıştır.

MOBESE KAYITLARI DAĞITILDI

Bu arada polis, İbrahim Aras'ın yaşamını yitirdiği olayla ilgili sokaktaki MOBESE kayıtlarını medyaya dağıttı. Görüntülerde eylemcilerin kaçışından sonra bir patlama ve ardından küçük bir alev kemesi görülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?