Adana'da yakalanan silahlar yerli imalat çıktı

Adana'da dün bir ihbar üzerine yakalanan roket başlıklarının yerli imalat olduğu, aynı şehirde bir torna atölyesinde üretildiği belirtiliyor

Adana'da yakalanan silahlar yerli imalat çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adana'da yüklü miktarda uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı ihbarı üzerine dün sabah Metal Sanayii bölgesindeki bir işyerine baskın yapan polis ekipleri, Konya plakalı bir TIR'ın dorsesinde 933 adet roket başlığı ele geçirdi. Aralarında TIR şoförü ve Suriye uyruklu şahıslarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

Yeni Şafak'ın iddiasına göre roketlerin sevkiyat işini organize eden kişinin El Kaide mensubu Heysem kod adlı şahıs olduğu belirlendi. Uyuşturucu sevkiyatı ihbarı ile başlatılan operasyonda 933 roket başlığının ele geçirilmesine ilişkin süreç şu şekilde gerçekleşti:

Kimliği belirsiz bir kişi Adana Emniyeti'ni arayarak -Adana Metal Sanayi içinde yer alan Çağrı Torna isimli işyerinde Eyüp A. isimli şahsın uyuşturucu sevkiyatı yaptığı ihbarında bulundu. İhbarı değerlendiren polis, verilen adrese giderek incelemelerde bulundu. Bu sırada, malzeme yüklendiği tespit edilen Konya plakalı bir TIR'a siteden ayrılmak üzereyken durduruldu. TIR'da narkotik ekiplerinin yaptığı aramada uyuşturucu değil 933 adet roket başlığı ele geçirildi.

SORANLARA KIŞLIK BATTANİYE DİYECEKTİ

TIR'ın şoförü A.Ç iddiaya göre, sorgusunda, Heysem Toubaljeh isimli El Kaide mensubunun talimatı doğrultusunda 593 roket başlığını Konya sanayi bölgesindeki Peker Demir Sanayii'nden, 340'ını ise Adana'da Çağrı Torna'da E.A. isimli şahıstan aldığını anlattı. Roket başlıklarını yine Toubaljeh'in talimatı doğrultusunda Hatay'ın Topboğazı mevkiine götürmek üzere hareket ettiklerini aktaran TIR şoförünün aracın yükünü soranlara ise, 'Suriye'ye kışlık battaniye götürüyoruz' şeklinde cevap verilmesinin tembih edildiğini belirtti.

Atölyede roket başlıklarının üretildiği kalıpları bulan polis, 7 kişiyi gözaltına aldı.

Organizatör firarda

Roketlerin sevkiyatının talimatını veren Heysem Toubaljeh isimli şahsın roketlerin yakalanmasıyla birlikte de kayıplara karıştığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 10:16
banner53
YORUM EKLE

banner39