banner39

Adıyaman'daki sahabe kabrine çevre düzenlemesi

Adıyaman'da mefun bulunan sahabelerden Safvan Bin Muattal'in kabrinin çevre düzenlemesi yapılacak

Yurt Haberleri 18.03.2012, 17:39 18.03.2012, 17:39
Adıyaman'daki sahabe kabrine çevre düzenlemesi

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan Bin Muattal'in kabrinin çevre düzenlemesi ile ilgili proje, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan Başkanlığında bir toplantı ile masaya yatırıldı. Türkiye Diyanet Vakfı koordinasyonunda yürütülecek projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Vali Ramazan Sodan, bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Adıyaman'ın İnanç Turizmi'ne yönelik ilginin daha da artacağını söyledi.

Toplantıya Adıyaman Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Adıyaman Eski Milletvekili Mahmut Göksu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, İl Genel Meclis Başkanı Necmi Baykan, Samsat kaymakamı Recai Karal, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, ilgili kurum ve kuruluşların amirleri ve temsilcileri katıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Samsat ilçemizde meskun bulunan Safvan Bin Muattal'ın türbesinin ve külliyesinin çevre düzenlemesi ile ilgili toplandıklarını belirterek, "Bu projeyi Türkiye Diyanet Vakfına ve Diyanet İşleri Başkanına sunduğunu, çok büyük bir külliye olduğu için bunun herhangi bir dernek veya şahıs tarafından onarılması veya çevre düzenlemesinin yapılması çok zor olacak. Onun için Türkiye Diyanet Vakfı olarak biz bu işi üstlendik. Türkiye Diyanet Vakfı çok büyük bir vakıftır. Beğenilen, eserleri olan ve 84 ülkede faaliyetleri bulunan bir vakıftır. Sahabe Projesini Türkiye Diyanet Vakfının şemsiyesi altında yürütmek için karar aldık. Bu önemli projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Adıyaman İnanç Turizmi bakamından çok önemli bir noktaya gelmiş olacaktır. Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş ise konuşmasında, Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin öneminin herkesin her platformda konuşması gerektiğini vurgulayarak, bu konu ile ilgili, ilgili kişi ve kurumların bir çalışma ve çalıştay yapması gerekmektedir. Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin Türbesinin ve Külliyesinin çevre düzenlemesi ile ilgili iki boyut vardır. Bunlardan biri tanıtım boyutu bir diğer ise finans boyutudur. Bizlerde ilin Milletvekilleri olarak Sahabenin çevre düzenlemesi ile ilgili sponsor bulmada her türlü desteği vermek suretiyle yardımcı olacağız." dedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise Sahabe projesinin hayata geçirilmesi için Adıyaman Belediyesi olarak kendilerine düşen görevleri yerine getireceklerini söyledi.

Toplantıda konuşan Vali Ramazan Sodan ise Sahabe projesinin hayata geçirilmesi için Adıyaman'da bütün kamu kurum ve kuruluşların gerekli hassasiyeti gösterdiğini belirterek, bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Adıyaman'ın İnanç Turizmi'ne yönelik ilgi daha da artacaktır. Bu Proje Türkiye Diyanet Vakfı Koordinesinde yürütülecektir. Bu projenin hayata geçirilmesi için emeği geçen katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum dedi.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?