Adli Tıp'tan yanlış tedavi kararı

İstanbul Adli Tıp Kurumu, sekiz yaşındaki kızını grip şikayetiyle götürdüğü hastanede kaybeden ailenin iddialarının doğru olduğunu, doktorların kusurlu olduğunu açıkladı

Yurt Haberleri 16.04.2013, 11:03 16.04.2013, 11:03
Adli Tıp'tan yanlış tedavi kararı

Tokat'ta yaşayan Önler ailesi, 2008 yılında grip şikayetiyle götürdüğü hastanede 8 aylık kızını kaybetti. Aile, ölüm olayında doktorların ihmali olduğunu öne sürdü. İstanbul Adli Tıp Kurumu, minik kıza müdahale yapan doktoru kusurlu buldu. Acılı baba, adaletin tecelli etmesini bekliyor.

Olay, 5 yıl önce Tokat'ın Turhal ilçesinde Turhal Devlet Hastanesi'nde yaşandı. İddialara göre Dursun Önler, grip salgınına yakalanan 8 aylık kızı Ömrüm Önler'i, Turhal Devlet Hastanesi'ne götürdü. Grip şikayetiyle hastaneye getirilen minik bebeğe ilk müdahalesi yapıldı. Tedavinin ardından bebek taburcu edilerek eve gönderildi. Ailenin iddialarına göre eve getirilen bebeğin vücudunda morluklar oluştu. Bunun üzerine bebek tekrar aynı hastaneye götürülerek doktora gösterildi. Yine babanın iddiasına göre doktor, bu tür morlukların normal olduğunu söyledi ve tekrar eve gönderdi.

Çocuğunu eve getirdiğinde morlukların devam ettiğini anlatan Önler, "Doktor bana,'böyle çocuklar morarır. İlacı vermeye devam edin' dedi. Bunun üzerine çocuğu eve götürdüm. Ama çocuğum sürekli morarıyordu. Çocuğu hastaneye her götürdüğümde doktor aynı şeyleri söylüyordu. Çocuğum evde fenalaşınca tekrar hastaneye götürdük. Hastanenin acil servisine varır varmaz çocuğum öldü. Daha sonra olay yerine savcılık geldi. Tokat'tan uzman çocuk doktor getirildi. Tokat'tan gelen uzman doktor 'çocuğa yanlış tedavi uygulandığı için çocuk zehirlenip, ölmüş' dedi." şeklinde konuştu.

'SAVCILIĞA İNTİKAL ETMEDEN ANLAŞALIM'

Çocuğun yanlış tedavi sonucu ölmesi üzerine tedaviyi uygulayan doktorun kendilerine anlaşmayı teklif ettiğini öne süren Önler, bu teklifi kabul etmediğini aktardı. Acılı baba, otopsi için çocuğun cesedini Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na getirdi. Geçtiğimiz yıl karara varan Adli Tıp uzmanları, bebeğe ilk müdahale yapan doktoru kusurlu buldu. Raporda, "Muayeneyi yapan doktorun konsültasyonun gereklerini yerine getirmediği, hastayı görmesi gerektiği, eyleminin tıp kurallarıyla uyumlu olmadığına ve bebeğin ölümü ile bu eylem arasında illiyet bağı olduğuna şuramızca oy birliğiyle karar verilmiştir." denildi.

'EŞİM AKLİ DENGESİNİ YİTİRDİ'

Yaşanan acılı olay sonucunda eşinin sağlık sorunları yaşadığını ifade eden Dursun Önler, "Bu olaydan sonra eşimin psikolojisi bozuldu ve akli dengesini kaybetti. Sinirleri bozulduğu için küçük kızıma zarar veriyor." diye konuştu. Önler, eşinin geçirdiği hastalıklardan dolayı dava süreciyle yeteri kadar ilgilenemediğini belirtti. Yaşadığı acı üzerine yetkililere de seslenen Önler, "Yaşadığım bu olumsuzlukları başkalarının da yaşamaması için olayı sonuna kadar takip edeceğim. Hakkımı sonuna kadara arayacağım. Doktordan şikayetçiyim." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?