Ağrı'da 400 yıllık köprü onarıldı

İshak Paşa Sarayı'nın mimarı tarafından yaptırılan ver Ağrı isyanında sulh görüşmelerinde kullanılan 400 yıllık Pıra Belek (Alaca Köprü) restore edildi

Ağrı'da 400 yıllık köprü onarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarihe, "Ağrı isyanları" olarak geçen ve 1928'de 'Ağrı Kürt Cumhuriyeti' bayrağının dikildiği Ağrı dağı eteğindeki Alaca Köprü (Pıra Belek) yıkılmaktan son anda kurtarıldı. Ağrı isyanının lideri Bıroyo Heski Telli ile o dönemki Türk askeri yetkililerinin sulh görüşmeleri için buluştukları köprünün onarılması, vatandaşlar tarafından büyük sevinçle karşılandı. Köylüler, "Barışın geldiğini asıl şimdi anladık. İsyanın sembolü köprüyü yıkımdan kurtaran ve onaran devletin samimiyetine inanıyoruz" dedi.

Star'da yer alan habere göre Ağrı Valiliği bünyesindeki Doğubayazıt İlçe Kültür Müdürlüğü girişimiyle Erzurum Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü'nün açtığı ihale sonucu köprü tarihi dokusuna uygun şekilde yaptırıldı.

Uzun yıllar boyunca bakımı yapılamayan ve yıkımla yüz yüze kalan tarihi Alaca Köprüsü için köylülerin yetkili yerlere başvurdukları ancak gerekli ilginin gösterilmediği belirtildi.

2012'de ihale edilen ve 5 gün önce yapımı tamamlanan köprü 1 milyon 750 TL'ye mal oldu. Altından suların aktığı tarihi köprünün onarılmasını büyük sevinçle karşılayan köylüler, "Barış süreciyle beraber köprümüz onarıldı. Eğer bu çatışmasızlık ortamı olmasaydı köprü kaderine terk edilecek ve yıkılıp gidecekti" dedi.

TARİHE TANIK OLDU

Kürtçe adı 'Pıra Belek' olan Alaca Köprü, Bazıd Miri Mir Mıhammed Pır Bela tarafından İshakpaşa Sarayı'nın siyah taşlarının bulunduğu Örtülü taş ocaklarından getirtilerek yapılmıştı. 1673 yılında imar edilen köprünün mimarı ise o zamanki sazlık içinde bulunan Sarısu deresi üzerindeki İshakpaşa Sarayı'nın da mimarı idi. Köprünün çevresindeki sazlık kamışlarından Kürt yazar Ahmedi Hani'nin divit kalem yaptığı ve köprünün üstünde oturarak şiir yazdığı anlatılır.

Tarihi köprünün yanı başında Cumhuriyet döneminde askeri karakol bulunduğu ve Ağrı isyanının lideri Bıroyo Heski Telli ve İhsan Nuri Paşa'nın bu karakolda Türk askeri yetkilileriyle görüştüğü biliniyor.

O dönem Ağrı Dağı eteğine bakan ayağında Kürt bayrağı olan ve karşı ayağında da Türk bayrağının olduğu anlatılan köprüde, isyanın liderlerinden İhsan Nuri Paşa'nın İran tarafından rehin alınan eşi Yaşar Hanımın, Türk askeri yetkilileri tarafından bu köprüde kendisine teslim edildiği dile getirilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 11:36
banner53
YORUM EKLE

banner39