Ahlat ilçesinde BDP gerilimi

Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde adayları Abdurahman Doğar’ın seçimleri kazandığını ilan ederek ilçede gece geç saatlere kadar kutlama yapan BDP’liler, Sabah durumun böyle olmadığını öğrenince, adliye çevresi ve ilçe merkezinde olaylar çıkardı

Ahlat ilçesinde BDP gerilimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde seçim gerilimi yaşanıyor. Adayları Abdurahman Doğar’ın seçimleri kazandığını ilan ederek ilçede gece geç saatlere kadar kutlama yapan BDP’liler, sabah durumun böyle olmadığını öğrenince, adliye çevresi ve ilçe merkezinde olaylar çıkardı. Adliye binası ve işyerlerini taş yağmuruna tutan grubu, polis basınçılı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıttı.

Dün ilk gelen sonuçlar ve ilerleyen saatlerde BDP’nin adayı Abdurahman Doğar’ın en yakın rakibi olan Ak Parti Belediye Başkan adayı A. Mümtaz Çoban’ın az farkla önünde olması, BDP’lileri sevince boğdu. Cadde ve sokaklara çıkan bir çok BDP’li geç saatlere kadar araçlarla ilçe turu atıp, sevinç gösterisi yaptı. Ancak sabah saatlerinde İlçe Seçim Kurulu’nun AK Parti adayı A.Mümtaz Çoban’ın 4 bin 221, BDP adayı Abdurahman Doğar’ın ise 3 bin 934 oyda kaldığını bildirmesi, bir anda ortalığın karışmasına neden oldu.

Sonuçlara itiraz eden yaklaşık 500 kişilik bir grup, adliye binası önüne gelerek protesto gösterisinde bulundu. Adliyeyi taş yağmuruna tutmaları üzerine de çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polisler göstericilere müdahalede bulunmaya başladı. Polis, basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak grubu dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi. İlçe merkezine dağılan protestocular bazı işyelerlerinin de camlarını kırararak zarar verdi.

İlçedeki olaylar devam ederken, polis ise geniş güvenlik önlemi aldı.

sürecek...

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39