banner15

Ahşap beşikler teknolojiye direniyor

40 yıldır ahşap beşik üreten 71 yaşındaki Bekir Özyürek, ilerleyen yaşına rağmen unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya devam ediyor

Ahşap beşikler teknolojiye direniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ordulu Bekir Özyürek, gelişen teknolojiye yenilerek unutulmaya yüz tutmuş ahşap beşikleri üretmeye devam ediyor. 71 yaşındaki Özyürek, Korgan ilçesinin Çamlı Mahallesi'ndeki 2 katlı evinin alt katında kurduğu 30 metrekarelik atölyesinde 40 yıldır ahşap beşik yapıyor.

Halk arasında "tıngır mıngır beşik" olarak adlandırılan beşiklerin zamanla teknolojiye yenilerek rağbet görmemesine rağmen Özyürek, üretimine devam ediyor.

Özyürek, kavak ağacından 50 parçanın el emeğiyle birbirine geçirilmesiyle üretilen beşiklerin tanesini 175-200 liradan satıyor.

Rahat taşınma ve sallama imkanı bulunan ahşap beşikler, doğal ve sağlıklı olduğu gerekçesiyle az da olsa bazı aileler tarafından hala tercih ediliyor.

Bekir Özyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1976 yılında beşik imalatına başladığını belirterek, bölgede mesleğinin tek temsilcisi olarak kendisinin kaldığını söyledi.

Mesleğe merakla başladığını ve tamamen kendi çabasıyla öğrendiğini anlatan Özyürek, "1976 yılı olması lazım. O zamanlarda çiftçilikten başka bir geçim kaynağım yoktu. O sıralarda 'ne iş yapsam' diye sürekli düşünüyordum. Bizim bölgede beşik üretimi ve tamirini yapan yoktu. Ben de kırık bir beşiği komple söktüm ve parçalarının aynısından üretmeyi başarabildim. Parçaları bir birine yapıştırdım ve ortaya tıngır mıngır beşiği çıkardım." dedi.

"TINGIR MINGIR BEŞİKLERDE BÜYÜDÜK"

Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz ise Özyürek'in elinden geçen "tıngır mıngır" beşiklerde büyüdüklerini söyledi.

Bu beşiğin yöredeki birçok evde hala bulunduğuna işaret eden Kiraz, bu beşiklerin unutulmaması ve kültür merkezlerinde nostalji amacıyla bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Türk Halk Müziği Sanatçı Aydın Beyoğlu da "elemek ve belemek" kelimelerinin bu beşikle ortaya çıktığını ve bu beşikler sayesinde birçok türkünün kaleme alındığını kaydederek, milyonlarca insanın Anadolu'da bu beşiklerde büyüdüğünü dile getirdi.

Ahşap beşiklerin eski bir kültür olduğunu belirten Beyoğlu, "Bence tıngır mıngır beşikler yaşatılması gereken en önemli değerlerden biri. Bir ilçede bir tek ustanın kaldığını duyduğumda hüzünlendim. Keşke bu beşikleri yapan usta sayısı daha fazla olsa. Yeni nesil bu işe teşvik edilse ve yeni ustalar ortaya çıksa ne güzel olurdu." dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 17:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35