banner15

AK Parti Diyarbakır'da sonuçlara itiraz etti

AK Parti, Diyarbakır'ın 15 ilçesindeki sandıklarda seçim sonuçlarına itirazda bulundu.

AK Parti Diyarbakır'da sonuçlara itiraz etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti İl Başkanlığınca 26. Dönem Milletvekili Genel Seçim sonuçlarında resmi olmayan sonuçlara göre birleştirilen tutanaklarda inceleme yapıldı.

Yapılan incelemenin ardından merkez Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar ile Lice, Eğil, Kulp, Silvan, Hani, Ergani, Hazro, Dicle, Kocaköy, Bismil ve Çınar'da parti teşkilatlarınca İlçe Seçim Kurullarına yapılan başvuruda, "geçersiz olan oyların HDP adına sayılması" ve "AK Parti'ye verilen oyların HDP adına yazıldığı" iddiasıyla oyların yeniden sayılması talebinde bulunuldu.

AK Parti İl Başkan Vekili Mustafa Saruhan, Diyarbakır'daki 17 ilçeden 15'indeki sandıklar için İlçe Seçim Kurullarına itirazda bulunulduğunu söyledi.

Oyların kullanıldığı ilçelerde bazı hukuksuzluklar tespit ettiklerini savunan Saruhan, sandık sonuçlarını etkileyecek şekilde müdahalelerin yapıldığını gördüklerini öne sürdü.

Saruhan, 7 Haziran'daki seçimin andından bazı sandıklarda seçim sonucuna itirazda bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti: 1 Kasım seçimlerinde yapılan hukuksuzluklara ilişkin de ilçe teşkilatlarımız gerekli itirazı yaptı. Sandıklarda özellikle bir parti lehine ciddi manada mantığı zorlayan bir oranda oy oranının çıktığını tespit ettik. Sandıklara yapılan müdahalelere ilişkin bazı görüntülerin olduğunu gördük. Bazı vatandaşlara baskı ve tehditle oy kullandırılmadığına şahit olduk. Yaptığımız itirazlar neticesinde sonucun değişeceğini düşünüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35