Akçakale Sınır Kapısı'nda geçişler durdu

Suriye'ye müdahale edilip edilmeyeceği tartışmaları devam ederken sınır kapılarında da alarma geçildi. Akçakale Sınır Kapısı'nda geçişler durdu

Akçakale Sınır Kapısı'nda geçişler durdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye'ye askeri operasyon yapılacağı bilgileri üzerine sınır hatlarında güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

Bunun üzerine Akçakale Sınır Kapısı'nda Türkiye'ye geçişler durduruldu. Sınır kapısından sadece Suriye'ye tek taraflı geçişlere izin veriliyor.

KAMPLARDAKİ SIĞINMACILAR MERAKLA BEKLİYOR

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde yaşayan Suriyeliler, ülkelerine olası bir müdahaleyi "Beşşar Esad ve ordusundan kurtulmalarını" sağlayacaksa desteklediklerini belirtti.

Çadır kentte yaşayan Esad Taha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldıklarını hatırlattı.

Esad ordusunun çocuk, kadın demeden birçok sivili kimyasal silah kullanarak öldürdüğünü öne süren Taha, Suriye'ye yapılması düşünülen müdahaleyi, "halkın yararına olması durumunda" destekleyeceklerini ifade etti.

Reşa Taha da  ''Söz konusu müdahale bizi Esad ve ordusundan kurtaracaksa, ülkemize dönmemizi sağlayacaksa tabii ki memnun oluruz ancak bunlar sağlanmazsa biz yine Türkiye'de kalmaya devam ederiz" diye konuştu.

TELEVİZYONDAN TAKİP EDİYORLAR

Suriyeli Abdulfetteh Hüsni de Suriye'de yaşananları uzakta oldukları için televizyondan takip etmeye çalıştıklarını söyledi.

Hüsni, ABD ve beraberindeki ülkelerden isteklerinin müdahalede askeri ve stratejik noktaların havadan bombalanması olduğunu belirtti.

Esad rejimine bağlı komutan ve bazı askerlerin zorla savaştığını,  söz konusu müdahalenin ardından birçok asker ve komutanın ordudan ayrılacağını savunan Hüsni, "Müdahalenin havadan olması durumunda Esad ordusu zayıflayacak ve bizim de ülkemize dönmemiz kolaylaşacak" dedi.

Hüsni, kendilerine kucak açan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türk halkına ve yetkililerine teşekkür etti, onlara minnettar olduklarına söyledi.

Mustafa Gazel de Esad ordusunun ülkede çocuk, kadın demeden özellikleri sivil halkı vurduğunu, insanlara zarar vermemesi durumunda askeri müdahaleyi desteklediklerini, kara harekatına gerek olmayacağını aktardı.

Gazel, ülkelerine dönmeleri durumunda Özgür Suriye Ordusu'nun kendilerini koruyacağını belirterek, yapılacak müdahalenin zararının Esad'in Suriye halkına verdiği zarar kadar olmayacağını kaydetti.


Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 17:16
banner53
YORUM EKLE

banner39