banner39

Akdamar Kilisesi'nde vaftiz ayini

Aralarından Ermenistan vatandaşlarının da bulunduğu bazı Ermeniler, 100 yıl sonra ilk kez vaftiz töreninin düzenlendiği Akdamar'da vaftiz oldu

Yurt Haberleri 08.09.2013, 17:38 08.09.2013, 17:51
Akdamar Kilisesi'nde vaftiz ayini

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Van'ın Akdamar Kilisesi'nde bu yıl dördüncüsü yapılan Ermeni ayininde, 100 yıl aradan sonra ilk defa yüzlerce kişinin katılımıyla vaftiz töreni yapıldı.

ABD Adana Konsolosu Jonh L. Espinoza'nın da iştirak ettiği ayinde yaklaşık 100 yıl sonra ilk defa vaftiz töreni düzenlendi. Tamara, Melisa, Hripsime, Van ve Şimovan isimli Ermeniler törenle vaftiz edildi. Vaftiz töreninin ardından Ermeni din adamları kiliseden çıkarak etkinliklerine devam etti.

Ayin için Türkiye'nin çeşitli illeri ve yurt dışından Van'a gelen Ermeniler, sabahın erken saatlerinde teknelerle Adkamar Adası'na hareket etti. Kilisenin arka kısmına kurulan alanda mum yakan Ermeniler, duygulu anlar yaşadı. İlahiler eşliğinde dua eden Ermeniler, kendilerine böyle bir imkan sağlanmasından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teşekkür etti. Saat 11.00'de başlayan ve Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başepiskopos Aram Ateşyan'ın başkanlık ettiği ayine yaklaşık 800 Ermeni katıldı.

Gevaş Kaymakamı Nedim Akmeşe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer adada alınan tedbirleri yerinde inceledi.

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) yetkilileri de Van Gölü kıyısındaki Kızılay Kampı yakınlarındaki sahilde, Ermeniler tarafından tekneyle adaya götürülürken suya atlayarak boğulan 50 Müslüman kadın için gıyabi cenaze namazı kıldı. Cenaze namazının ardından aralarında ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey'in de bulunduğu kalabalık Van Gölü'ne karanfil bıraktı.

ARAM ATEŞYAN NE DEDİ?

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın yönettiği ve saat 11.00 gibi başlayan ayin, saat 14.00 sıralarında sona erdi. Ayinde konuşan Aram Ateşyan, ilk defa bir vaftiz yapıldığını söyledi. Dualara amin demek için geldiklerini belirten Ateşyan, "100 yıl sonra burada ilk kez vaftiz yaptık. Dedelerinin ve annelerinin Ermeni oluşundan onlar da özlerine dönmeye karar verdiler. Vaftiz olup Ermeni kilisesinin bir üyesi oldular. Ermenistan'dan 1 doktorumuz burada vaftiz olmak istedi. Biz de kırmadık. Ayrıca Ermenistan'dan gelen ve ismi Van olan bir ailemizin çocuğu vaftiz oldu. Van ismini atalarının anısına Vanlı kardeşlerine olan sevgisinden dolayı çocuğuna verdi. Bugün burada bu vaftizi gerçekleştirdik. Kutlamakta olduğumuz bu bayram asla ve kesinlikle siyasi, ekonomik, askeri ya da milli bir zafer değildir. Bu bir süre için kaybedilen kutsal ve dinsel değerin yeniden bulunması ve onun büyük bir anlam ifade etmesinin bir kez daha keşfedilmesidir. Burada Van Gölü'nün tarihi adasında kutladığımız kesinlikle budur." dedi.

Ateşyan, şöyle devam etti: "Bir ve tek Allah imanı bu tür bir özveriyi teşvik etmeli ve içimizdeki benliğin ve bencilliğin yerine asla karşılık beklemeyen sevgiyi, fedakarlığı, adanmışlığı, paylaşım ve dayanışmayı gerçekten sağlayacak ruhani ve manevi disiplini oluşturabilmelidir. Bu sabah Akdamar Adası'nın tarihi Surp Haç Kilisesi'ne bu iman ve duygularla geldik. Artık hiç kimsenin aşamadığı bu adaya bizleri çeken atalarımızın asırlar boyunca ibadet ettikleri bu mabettir. Onunla tekrar buluşmak, kucaklaşmak ve kutsanmak istedik. Atalarımızın yüce Rabbe secde ettiği bu mekanda biz de secde etmek istedik. Allah'a atalarımızın yaptığı dualara biz de amin demeye geldik. Bu yaptığımız turistik gezi ya da ziyaret değildir. Bu hepimiz için derin ve ruhsal bir deneyimdir."

Ayinin ardından kilisenin içerisinde 6 Ermeni vaftiz edildi. Vaftizin ardından kilisenin bahçesinde bir süre dua eden Ermeniler, ayin programını sonlandırarak tekrar teknelerle adadan ayrıldı.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?