banner39

Akiller: Bölge halkı bölünmek istemiyor

Akil Adamlar Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker, bölgede yaşayanların ülkenin bölünmesini istemediğini vurguladı.

Yurt Haberleri 04.05.2013, 17:57 04.05.2013, 17:57
Akiller: Bölge halkı bölünmek istemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Akil Adamlar Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker, çözüm sürecine ilişkin çalışmalar kapsamında heyet üyeleriyle geldiği Tunceli'de, AA muhabirinin sorularını cevapladı.

Tunceli'de çatışmaların çok yoğun yaşandığını anımsatan Paker, kentin nüfusunun ağırlıklı Alevi olduğunu, insanların hem barışı istediğini hem de inanç özgürlükleriyle ilgili yoğun taleplerinin bulunduğunu söyledi.

Paker, "Benim gördüğüm, Doğu Anadolu kesinlikle bölünmek istemiyor. Böyle bir şey yok" dedi.

Batıdaki insanların, bölgedeki vatandaşların siyasi bilincini bilmediğini dile getiren Paker, şöyle devam etti:

"Buradaki insanlar, Türkiye'nin içinde kalarak geleceklerinin çok daha müreffeh ve dünyayla ilişkilerinin çok daha kolay olacağını çok iyi biliyorlar ama bazı hakları olarak, bazı haklar dediğimiz insan haklarını alarak kalmak istiyorlar. Yoksa başka bir yere gitmek, Türkiye'den bölünüp ayrılmak gibi kesinlikle bir hedefleri yok.

Zaten artık dünyada da böyle bir şey var. Sınırlar eski önemini kaybediyor, önemsiz hale geliyor. Ne demek bu? Gerek ekonomik gerek sosyal olarak sınır orada olacak ama hiçbir önemi olmayacak. Yani insanlar istediği gibi gidip gelecek."

CEMEVİ ZİYARETİ

Öte yandan, Paker, Grup Sekreteri Ayhan Ogan ile üyeler İzzettin Doğan, Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt ve Mehmet Uçum, Erzincan'da Ulalar Cemevi'nde vatandaşların çözüm sürecine ilişkin görüşlerini dinledi.

Paker, Türkiye'nin bu sürecin sonunda çok hızlı bir demokratikleşme sürecine gireceğini söyledi.

Doğu Anadolu Bölgesi Grubu daha sonra Erzincan'da vatandaşlarla bir araya geldi. Paker, burada, "Barış sürecinin başarıyla sonuçlanması, Türkiye için ilk etapta ekonomik olarak bir sıçrama noktasıdır" dedi.

GÖNÜL İNSANLARI

Paker, Erzincan Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Erzincanlıların Akil Adamlar Heyeti'ne "gönül insanları" adını verdiğini söyledi.

Can Paker, 6 il ve bir ilçedeki çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, "Genel olarak gördüğümüz, çözüm sürecinin neredeyse yüzde 90'ları aşan bir seviyede desteklendiğidir. Hatta bazı yerlerde bu desteğin yüzde 100'e ulaştığı bile rahatlıkla söylenebilir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?