banner39

AKP: Bu bir kazadır, hata varsa örtülmeyecek

Ak Parti, Şırnak'ta meydana gelen sivil ölümlerle ilgili, olayın üzerinden yaklaşık 18 saat sonra ilk açıklamasını yaptı

Yurt Haberleri 29.12.2011, 16:51 29.12.2011, 19:05
AKP: Bu bir kazadır, hata varsa örtülmeyecek

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ak Parti, Şırnak'ta meydana gelen sivil ölümlerle ilgili ilk kez açıklama yaptı. Parti MYK'sından sonra açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, öncelikle olayın meydana gelmesinden dolayı duydukları üzüntüyü ifade etti.

Çelik, olayın meyadana geliş şeklinin bir kaza olduğunu, şayet olayda bir kusur ve hatanın tespit edilmesi durumunda gerekenin yapılacağını söyledi.

Çelik, olayın şayet kusurlu olması durumunda üstünün kesinlikle kapatılmayacağını belirterek olayla ilgili yapılacak adli ve idari incelemelerin sonuçlarının bekleneceğini vurguladı.

Çelik, bir muhabirin, "Milli Savunma ve İçişleri Bakanları görevden alınacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine, "arkadaşlar söylediklerim apaçık ortadadır. Bizim kendimizi hakim ve savcı yerine koymamız mümkün değildir. Soruşturmaların sonuçlarını beklememiz gerekiyor" dedi.

Hüseyin Çelik, ölenlerin kimliklerinin belirlendiğini ve çoğunun 35 yaşın altında olduğunu söyledi.

Çelik, Ak Parti MYK toplantısından sonra yaptığı açıklama şunları söyledi: "Şırnak Uludere ilçesinde yaşanan nahoş olay toplantımızda önemli gündem maddesi olmuştur. İnsansız hava araçlarının tespiti sonucu bu insanlara terörist zannedilmesi sonucu saldırı düzenlenmiştir. Kesin ve net bilgilere idari ve adli soruşturmalar sıonucunda ulaşacağız. Burada bir hata varsa gereği yapılacaktır.

İlk tespitler ölen insanların terörist olmadığı yönünde... Akılcı olan idari ve adli soruşturmanın bitmesini beklemektir. Burada bir kasıty sözkonusu değildir. Bunu 33 kurşuna benzetmek art niyetli açıklamalardır.

Örtbas edilmeyecektir. Araştırma sonrası hukuk neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Burada bir kasıt yok. Belki bir operasyon kazasından söz edilebilir. Araştırma sonrası hukuk neyi gerektiriyorsa yapılacaktır. Partimiz adına üzüntülerimi ifade etmek istiyorum.

BAŞBAKAN GEREKLİ KURUMLARLA GÖRÜŞMELERİ YAPTI

Bu ülkede terör devam ettiği sürece terörle mücadele sürecektir. Bu fitne bitene kadar, bu olaylar sona erene kadar silahlı güçlerimiz mücadelesini sürüdürecektir.

Sabahtan beri Sayın Başbakan gerekli mercilerle görüşmüş tüm bilgileri almıştır. Bu görüşnmeler ışığında şu anda bu açıklamaları yapabiliyorum. Başbakanımız hayatını kaybedenlerin naaşlarının Malatya'da adli tıpa getirilmemesi talimatı vermiştir. Adli tıpın Şırnak'a taşınmasını istemiştir.

PROVOKASYONLARA KARŞI UYARI

Bunun yanında silahlı güçlerimiz sırtında yumurta küfesi varmış gibi mücadelesini sürdürmelidir. Silahlı güçlerimiz teröre karşı şahin, halkına karşı güvercin edasında olmalı. Umuyoruz ki bu elim olaylar bir daha yaşanmaz.

Bu olaylarda provakasyon yapmaya, insanları sokağa dökülmeye kalkışmak, tahrik etmek daha fazla canın yanması anlamına gelmektedir. Sağduyuyla hareket ederek başka canların yanmamasını sağlamak görervimiz olmalıdır. Kepenk kapatarak, halkı kışkırtarak bir yere varamazsınız. Her böyle durumda zaten zor durumda olan bölge esnafını daha zor durumda bırakacaktır. Ben zaten oradaki esnafın kendi istekleri doğrultusunda kepenk kapatmadıklarını biliyorum."

Yorumlar (2)
hüseyin can 11 yıl önce
bu habere böyle başlık atılması yakışmadı. akpnin hızır paşası tsknın bu büyük vahşetini savunup sahipleniyor destek çıkıyor sizde destek çıkacak mahiyette başlıkla yazıyı sunuyorsunuz. akp tskya sahip çıktı demeniz daha uygun düşmezmiydi? islami hassasiyeti olan bir insanın içinde zerre kadar adalet duygusu taşıyan bir insanın bu mazlumların yanında yer alması gerekmezmiydi.
mk 11 yıl önce
o insanlard çok ıyı bılıyorlardı o bölgede bir mücadele verılıyor. gecennın bir yarısı ırak sınırından ülkeye gireceksın katıRlarla beraber terörist gibi sonra yandım anam tamam bu kışıler kaçakçıydı pekıya terörist olaslardı ne olacaktı.üstelık sankı yardım kuruluşu bombalanmış adamlar kaçakçılık yapıyorlar be.. ordunun hiç bir hatası yok burda ..kavun değilkı bunlar altını koklasın gece yarısı .
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?