banner39

Albay'ın mezarı yeniden açılıyor

1994 yılında Tunceli'de intihar ettiği öne sürülen eski Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu'nun mezarı yeniden açılıyor

Yurt Haberleri 30.05.2011, 14:46 30.05.2011, 17:53
Albay'ın mezarı yeniden açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, 1994 yılında Tunceli'de intihar ettiği öne sürülen eski Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu'nun Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar verdi.

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak ''intihar ettiği'' sonucuna varılan ve dosyası kapatılan Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı.

OĞLU SİVİL SORUŞTURMA İSTEMİŞTİ

Babasının intihar etmediğini, öldürüldüğünü ileri süren Gökhan Çillioğlu, yapılan anayasa değişikliğinin de imkan sağladığına atıfta bulunarak soruşturmanın cumhuriyet savcılarınca yeniden açılmasını talep etmişti.

Gökhan Çillioğlu'nun başvurusu üzerine Erzurum'a gönderilen dosyayı inceleyen savcılık, görevsizlik vererek dosyayı Malatya'ya gönderdi. Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, dosyaya ilişkin olarak döneme tanıklık edenleri dinledi. Savcılık bugün verdiği kararla Çillioğlu'nun mezarının otopsi için açılmasını istedi.

İKİ DEFA ÖLÜMDEN DÖNMÜŞTÜ

Eşref Bitlis’in sağ kolu olarak bilinen Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu, 1994’te lojmanında ölü bulunmuştu. Çillioğlu’nun ismi ilk defa 17 Şubat 1993 yılında meydana gelen ve Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in yaşamını yitirdiği şaibeli uçak kazasında gündeme gelmişti.

İzmir’de görevliyken Bitlis tarafından Diyarbakır Alay Jandarma Komutanlığı’na atanan Kazım Çillioğlu, uçağa binecekler listesinde yer alıyordu. Ancak Çillioğlu, Bitlis’i karşılamak için iki gün önce Diyarbakır’a gidince ölümden kurtuldu. Çillioğlu, aynı yıl Tunceli Jandarma Genel Komutanlığı’na ait helikopterde olması gerekirken son anda adı açıklanmayan başka bir görevinden dolayı helikoptere binmedi. Çillioğlu’nun binmediği helikopter de düşmüş biri yardımcısı olmak üzere üç subay hayatını kaybetmişti.

ÖLÜMÜ KAYITLARA İNTİHAR DİYE GEÇMİŞTİ

Kazım Çillioğlu, 3 Şubat 1994'te Tunceli Jandarma alay komutanlığı yaparken, lojmanında ölü bulundu. Ölüm sebebi raporlara göre intihar olarak geçti. Ölümünden sonra hemen otopsi yapıldı. Ancak sadece 'dış otopsi' yapılması soru işareti bırakan ilk gelişme oldu. Parmaklardaki barut izine ve sağ şakağındaki mermi deliğine göre Çillioğlu'nun intihar ettiği raporu tutuldu ve dosya kapatıldı. Çillioğlu, öldüğü gün yanında el yazısıyla, "Bu, Türklüğün var olma mücadelesidir. Bir an önce geniş kapsamlı düşünmeliyiz" yazan bir not bulundu. Notu yazanın Çillioğlu mu, yoksa başkası mı olduğu anlaşılamadı.

Kazım Çillioğlu'nun ölümüne sebep olan silahın kaybolduğu, mermi çekirdeğinin ve kovanının balistik incelemesinin hiç yapılmadığı da öne sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?