Altın ve para dolu kasayı çöpe attılar

Erzurum'da yaşanan fıkra gibi olay bir kez daha insanlık ölmemiş dedirtti.

Yurt Haberleri 20.07.2013, 01:53 20.07.2013, 01:53
Altın ve para dolu kasayı çöpe attılar

Erzurum’da yaşanan fıkra gibi olay sonrası Yaşa ailesi, insanlığın bitmediğini göstererek örnek bir davranış sergilediler. Aldıkları ikinci el yazar kasanın içerisinin para ve altın dolu olduğunu fark eden Yaşa ailesi, 1 hafta dedektif gibi çalışıp kasanın sahibini bulup, altın ve paraları geri teslim ettiler.

Eşine az rastlanabilecek fıkra gibi olay Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesinde meydana geldi. Şükrüpaşa semtinde terzicilik yapan 70 yaşındaki Necati Zafer, evde temizlik yaptığı esnada eski yazar kasayı fark ederek eşya kalabalığı yapmasın diye tutup çöpe attı. Akşam eve gelen 35 yaşındaki oğlu Nejdet Zafer babasına yazar kasayı sordu.

Babasının ‘Kasayı çöpe attım, birşeye yaramıyordu’ cevabı üzerine adeta şok geçiren Nejdet Zafer, hemen dışarıdaki çöp konteynırına koştu. Ancak konteynırda yazar kasanın olmadığını gördü ve bütün hayalleri yıkıldı. Daha sonra yazar kasanın Nejdet Zafer için neden bu kadar önemli olduğunu Zafer ailesi öğrendi. Nejdet Zafer, ailesinden gizli biriktirdiği ziynet eşyaları ve paraları bu kasanın içerisinde muhafaza ediyordu. İçerisinde 8 adet altın, 500 auro, 500 dolar ve bin 100 TL bulunan yazar kasa çöpe atılmış ve daha sonra yok olmuştu. Zafer ailesi bunun üzerine kahrolurken, belediye çöplüğüne giderek kasayı aradılar ancak bir sonuca ulaşamadılar.

ESKİCİ KASAYI ABDULLAH YAŞA'YA SATTI

Yazar kasanın akibeti ise daha sonra şöyle gelişti. Baba Necati Zafer’in yazar kasayı çöpe atmasının ardından kısa bir süre sonra çöpü karıştıran bir eskici kasayı fark etti. Yazar kasayı alarak Erzurum’un Gavurboğan semtinde esnaflık yapan 65 yaşındaki Abdullah Yaşa’ya sattı.

Anahtarı olmayan yazar kasayı kurcalayan Abdullah Yaşa, bir süre sonra altta bulunan bir deliğe dokundu. Bunun üzerine yazar kasanın iç bölümü açıldı. İç bölümünün açılması üzerine Abdullah Yaşa, gördüğü manzara karşısında şaşkın kaldı. Kasanın içerisinde altın ve paraları gören Abdullah Yaşa, şaşkınlığını gizleyemedi. Daha sonra Abdullah Yaşa, fıkra gibi olayı oğulları Hüsrev ve Erdal Yaşa’ya anlattı.

DEDEKTİF GİBİ ÇALIŞARAK KASANIN SAHİBİNİ BULDULAR

Bunun üzerine kasanın üzerindeki seri numaradan yola çıkan Yaşa ailesi adeta dedektif gibi çalışarak kasanın kime ait olduğunu bulmaya çalıştılar. Yaklaşık 1 hafta yapılan çalışmalar sonucu yazar kasanın Şükrüpaşa semtinde oturan Zafer ailesine ait olduğu öğrenildi.

Yaşa ailesi bunun üzerine örnek bir davranış sergileyerek, kasa ve içerisindeki altın ve paraları, Necati Zafer’in terzi dükkanına götürerek teslim ettiler.

1 hafta aradan sonra çöpe giden umutları yeniden dirilen Nejdet Zafer, Yaşa ailesine teşekkür ederek, örnek bir davranış sergileyen Abdullah Yaşa’nın elini öptü.

Nejdet Zafer, ekonomik durumlarının çok iyi olmadığını, asgari ücretle çalıştığını ve birikimini yazar kasada ailesinden gizli sakladığını ifade ederek, “Babamın bilmeden çöpe attığı umutlarım duyarlı insanlar sayesinde geri döndü.” diye konuştu.

Nejdet Zafer’in abisi Adem Zafer’de, “Babamın kasayı çöpe atmasının ardından zor günler geçirdik. Kardeşim kasayı babamın çöpe atmadığını sandı, inanmakta güçlük çekti. Şimdi herkes feraha kavuştu.” dedi. 

Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?