ANKA, ilk kez Güneydoğu'da uçtu

Uzun süreli gecikme yaşayan ilk Türk insansız hava aracı ANKA, ilk kez "terörle mücadele bölgesi"nde uçuş yaptı

ANKA, ilk kez Güneydoğu'da uçtu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin ilk insansız hava aracı olan ANKA, geçtiğimiz günlerde ilk kez Batman’da iç güvenlik harekat bölgesinde uçtu.

İnsansız uçak, çektiği görüntüleri başarılı şekilde yer kontrol istasyonuna ulaştırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine henüz dahil edilmeyen aracın, test uçuşlarına bir süre daha devam edeceği öğrenildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) tarafından geliştirilen ve 2011’den bu yana uçuş testlerine devam edilen ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi (İHA), seri üretime hazır hale gelmiş durumda. Yaklaşık 2 yıllık gecikme yaşanan proje, zaman zaman Genelkurmay Başkanlığı ve TAI’yi karşı karşıya getiriyor. Askerler, sözleşmede yazan şartları henüz yerine getirmediği, istenilen yüksekliğe çıkamadığı için uçağı bu haliyle kabul etmek istemiyor. TAI ise yaşanan sorunların seri üretimde aşılacağını savunuyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TAI arasında henüz seri üretim sözleşmesi imzalanmadı. İmzaların atılmasının ardından 10 adet ANKA üretilmesi öngörülüyor. Fakat Silahlı Kuvvetler, ilk etapta 5 uçak talep ediyor. Bunları deneyip görmek istiyor. TSK, harekat ihtiyacının karşılanması halinde, üretime devam edilmesi yönünde görüş belirtiyor. Büyük oranda karbon kompozit malzemeden yapılan uçağın gövde ve kanatlarıyla radar görünürlüğünün düşük olması, gece gündüz her türlü hava şartlarında keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerine, jet yakıtı kullanan 155 beygirlik dizel motora ve uçuş süresi boyunca çalışabilen buz önleme sistemine sahip olması, ANKA’nın ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39