banner39

Ankara Bulvarı mahkeme kararıyla kapatılıyor

Ankara Barosu ve TMMOB'a bağlı meslek odalarınca açılan dava sonucu imar planları iptal edilen Ankara Bulvarı'nın da içinde bulunduğu araziyle ilgili karar gereği, büyükşehir belediyesi bulvarın kapatılması kararı aldı

Yurt Haberleri 11.08.2015, 14:00 11.08.2015, 14:28
Ankara Bulvarı mahkeme kararıyla kapatılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Barosu ve TMMOB'a bağlı meslek odalarınca açılan dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı alınan AOÇ İmar Planı nedeniyle Ankara Bulvarı'nın trafiğe kapatma kararı aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanlarıyla ilgili 1/10.000'lik nazım imar planı, koruma amaçlı nazım imar planı ve ulaşım planlarının mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı'nı kapatma kararı aldı. 'Mahkeme kararını uygulamak zorundayız' açıklaması yapan belediye, bulvarın kapatılmasını da billboard, radyo ve televizyon programları ve afişlerle halka duyuracak. Koruma amaçlı nazım imar planı Ankapark ve Cumhurbaşkanı Külliyesi'nin de bulunduğu tüm alanları kapsadığı iddia edilmişti.  Ancak belediyenin bu iki alanla ilgili değil, sadece Ankara Bulvarı'nı kapatmaya yönelik karar alması dikkat çekti. Ak Saray'dan yapılan açıklamada iptal edilen planların Saray'ı ilgilendirmediği duyurulmuştu.

Ankara Barosu ve TMMOB'a bağlı meslek odaları tarafından açılan dava sonucu iptal kararı alınan AOÇ İmar Planı nedeniyle Ankara Bulvarı trafiğe kapatılacak. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı ilk toplantısından başkanlık yazısı şeklinde gelen önerge ile Ankara Barosu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası'nın başvurusu üzerine Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı'nı da kapsayan AOÇ imar planlarının iptal edildiği hatırlatılarak 5. İdare Mahkemesi'nin aldığı karara uyulması yönünde karar alınması istendi.

Önergede, Celal Bayar Bulvarı'ndan başlayarak Etimesgut'a kadar uzanan Ankara Bulvarı'nın AOÇ çiftliği içindeki tüm bağlantı yollarının da karar doğrultusunda kapatılmasına, kapatılma kararının Ankaralılara gerekçeleri ile birlikte billboard, reklam panoları, gazete, yerel televizyon ve radyolar vasıtası ile duyurulmasına karar verildi.

banner53
Yorumlar (1)
RAHMİ 6 yıl önce
TOPLUM OLARAK ALKIŞLIYORUZZ...... BRAVOOOOOO 3, KOPRUYUDE 3, HAVALIMANINIDA KAPATIN ..........................
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?