banner39

Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camii açıldı

Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Ahmet Hamdi Akseki adına yapılan cami, Cuma namazında ibadete açıldı

Yurt Haberleri 19.04.2013, 16:00 19.04.2013, 16:00
Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camii açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı Ahmet Hamdi Akseki Camisi, törenle hizmete açıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, törende camilerin gönülleri imar etmek için inşa edilen büyük mabetler ve ibadethaneler olduğunu söyledi.

Gönülleri imar edenlerin, yeryüzünü imar edeceğini belirten Görmez, "Camiler sadece ibadet mekanı değildir. Cami sevgi mekanıdır, biz birbirimizi sevmeyi öğreniriz. Saflarımızı sık ve düzgün tutmayı camide öğreniriz. Kalplerimizi ve ruhlarımızı birleştirmeyi ve kaynaştırmayı öğreniriz. Cami bizim birlik mekanımız. Cami bizim bilgi mekanımız ve elbette cami aynı zamanda bizim ibadet mekanımız" dedi.

Camiye Ahmet Hamdi Akseki adını verdiklerini dile getiren Görmez, öncelikle onun şahsında ebediyete intikal eden tüm Diyanet İşleri Başkanlarına Allah'tan rahmet diledi.

VIP CAMİ UYARISI

Basın mensuplarından bir ricası olduğunu belirten Görmez, "İstirham ediyorum. Bu cami başta olmak üzere hiçbir cami için 'VIP cami, protokol cami' tabirlerini kullanmayalım" dedi.

"VIP cami" ve "protokol camisi" ifadelerinin, caminin ruhuna, varlık sebebine aykırı kavramlar olduğunu bildiren Görmez, şunları kaydetti:

"Cami, eşitlik mekanıdır. Köylüsü, çiftçisi, işçisi, amiri, memuru, zengini, fakiri caminin kapısından girdiği andan itibaren Allah'ın eşit kulları olurlar. Orada protokol yoktur"

banner53
Yorumlar (2)
Ahmet ertaş 8 yıl önce
Bir haberi okurken insanlar 7 soruya da cevap bulmalı habercilik zayıf.
sibel 8 yıl önce
bu güzel caminin nerede olduğunu mereak etti adres verilmesi gerekirdi
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?