banner39

Ankara'da çocuklara bilet satışı yasaklandı

Ankara'daki otobüs terminallerinde, havalimanlarında, tren istasyonları ve benzeri yerlerde çocuklara bilet satışı yasaklandı

Yurt Haberleri 03.06.2014, 11:44 03.06.2014, 11:44
Ankara'da çocuklara bilet satışı yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Valiliği, yayımladığı genelgeyle şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında, havalimanlarında ve benzeri yerlerin yazıhanelerinde yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi olmayan yalnız çocuklara bilet satışı yapılmasını yasakladı.

Valilik Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Alaaddin Yüksel, yayımladığı genelgede, çocukların, geleceğin teminatı olduğunu vurguladı.

Yüksel, bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı, eğitimli ve topluma yararlı bireyler olarak sosyal hayatta yerini alacak çocuğun beden veya ruh sağlığına zarar veren ya da zarar verme riski taşıyan her türlü kötü muamelenin, çocuk istismarının ve suça sürüklenmelerinin önlenmesinin en temel görevleri olduğunu ifade etti.

Ankara sınırlarında evden ya da yurtlardan kaçan, kaybolan çocukların başlarına gelebilecek ve yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek olayların engellenmesi amacıyla tertip ve tedbirlerin alınmasının uygun görüldüğünü bildiren Yüksel, genelgede şunları kaydetti: Şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında, havalimanlarında ve benzeri yerlerin yazıhane/acentelerinde yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmayan yalnız çocuklara bilet satışı yapılmayacaktır. Çocukların yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde, yazıhane/acentelerde görevli bilet satış personelince iletişim araçları vasıtasıyla velisi, vasisi veya kanuni temsilcisiyle irtibata geçilerek çocuğun seyahatinden bilgileri olup olmadığı teyit edilecektir. Çocukların yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin bilgisinin olmadığının tespit edilmesi halinde, derhal kolluk kuvvetlerine ve ailesine bilgi verilecektir. İşbu emir ve kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesinin 1. fıkrası uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?