banner39

Ankara'da DHKP-C'ye şafak operasyonu

Ankara'da 21 adrese yönelik düzenlenen DHKP-C operasyonu sona erdi, Operasyonda 13 kişi gözaltına alındı

Yurt Haberleri 25.03.2013, 07:34 25.03.2013, 11:12
Ankara'da DHKP-C'ye şafak operasyonu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ankara'da DHKP-C'ye yönelik helikopter destekli operasyon düzenlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden saat 05.30 sıralarında hareket eden yaklaşık 400 polis, il genelinde birçok adrese eş zamanlı baskın gerçekleştirdi. Çok sayıda özel harekat ve çevik kuvvet polisinin de destek verdiği operasyonun devam ettiği öğrenildi.

Operasyon kapsamında, örgütün Ankara il sorumlusu olduğu iddia edilen kişi gözaltına alındı.

Operasyonda, aralarında sendikaların da olduğu 21 adreste yapılan aramalar sona erdi. Örgütün Ankara il sorumlusu olduğu ileri sürelen kişinin de aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

LİMAN İŞ'TEKİ ARAMA SONA ERDİ

DHKP-C'ye yönelik başlatılan operasyon kapsamında, sabah 05.45'te Liman-İş Sendikası'nın genel merkez binasına gelen polis ekipleri, aramalarına başladı.

Dış kapıyı kırarak içeri giren polis ekipleri, kişi ve parmak izi araması yaptı. Yaklaşık 2 saat süren arama, saat 08.00 civarında sona erdi. Polis ekiplerinin, hiçbir evrak almadığı bildirildi.

Operasyon kapsamında, DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikasında da arama başlatıldı. Polis, sendikanın bulunduğu iş hanına girişlere izin vermiyor.

Genel-İş Sendikası'nın genel merkezindeki arama sürüyor.

HASAN BİBER SENDİKANIN BAŞKANLIĞINI YAPMIŞTI

Adalet Bakanlığı'na el bombası atılması olayının faili olan Hasan Biber, 1991-1998 yılları arasında Liman-İş Sendikası Genel Başkanlığı yapmıştı.

Biber'in sendika başkanlığı sonrasında DHKP-C içinde aktif olarak eylemlere katıldığı öne sürüldü.

Yurtdışına kaçtığı tahmin edilen Hasan Biber'in, canlı bomba olduğu iddiasıyla arandığı da öğrenildi.

LİMAN İŞ: HASAN BİBER'İ 1999'DAN BERİ GÖRMEDİK

Türkiye Liman ve Kara Tahmil-Tahliye İşçileri Sendikası (Liman-İş) Genel Başkanı Önder Avcı, ''Kapıyı kırmışlar, içeride parmak izi araması yapmışlar, ondan sonra hiçbir şey yok'' dedi.

Avcı, DHKP-C'ye yönelik başlatılan operasyon kapsamında Liman-İş'te arama yapıldığını belirterek, operasyondan apartman görevlisinin bilgisiyle saat 06.30'dan haberdar olduklarını söyledi. Avcı, şöyle devam etti:

''Geldiğimizde iş işten geçmişti. Kapıları kırmışlar, parmak izi araması ve kişi araması yaptıklarını söylediler. Bize bildirmiş olsalardı binanın iki yıllık kamera kayıtları var, kendilerine bunları verirdik. Hatta bilgi vermiş olsalardı gereken neyse her türlü konuda yardımcı olurduk. Burası bir sendika, yapılanlar hoş ve doğru bir şey değil. Böyle bir operasyon böyle bir sendikaya yapılmamalıydı. Burası bir işçi kurumu. Bu kurum zan altında bırakılmamalıydı. Hasan Biber denilen şahıs eski genel başkanımızdır. 1999 yılında seçimi kaybetmiştir. 1999 yılından bu yana kendisini ne görürüz ne tanırız ne de biliriz. Kurumumuza adım atmış değil. Yapılanları doğru bulmuyoruz. Gereği neyse zararımızın, ziyanımızın ve psikolojik anlamda sendikanın ismi çok kötü biçimde lanse edildi, düzeltilmesi konusunda İçişleri Bakanlığından gerekli ilgi ve alakayı bekliyoruz.''

Sendika genel merkezinin giriş kapısı ile muhasebe odasının kapısının kırıldığına işaret eden Avcı, şunları kaydetti:
''Burası da muhasebe odası. Arşivimiz, evraklarımız burada durur. Hasan Biber'in de dosyası mutlaka vardır. Ona dahi dokunmamışlar. Kapıyı kırmışlar, içeride parmak izi araması yapmışlar, ondan sonra hiçbir şey yok. Günah değil mi? Buranın anahtarı var bizde, söyleseler açardık. Bizim kimseden sakladığımız, gizlediğimiz bir şey yok. Biz, demokratik kitle örgütüyüz. Yapılanları şiddetle kınıyorum.''

Avcı, sendika genel merkezinde sadece kişi ve parmak izi araması yapıldığını, herhangi bir gözaltı olmadığını bildirdi.

Daha önce Türk-İş'e bağlı olan Liman-İş Sendikası, şubat ayındaki olağanüstü genel kurulunda bir başka konfederasyona katılma yönünde karar almıştı.

GENEL İŞ SENDİKASI'NDAN AÇIKLAMA

DHKP-C'ye yönelik operasyonlar kapsamında arama yapılan DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın Örgütlenme Dairesi Başkanı Remzi Çalışkan, sendikanın bulunduğu işhanın önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Polisin kendilerine operasyonun gerekçesinin, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırıların şüphelilerinin aranmasıyla ilgili olduğunu söylediğini kaydeden Çalışkan, ''Bizim kurumsal yapımızla, kurumsal işleyişimizle Genel-İş Sendikasının kurumsal varlığıyla aranan şahısların herhangi bir ilişkisi, alakası yoktur. Sendika, emek mücadelesi veriyoruz. Ancak bizi bu tür olaylarla ilişkilendirmek doğru değildir. Bunu bir saldırı olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?