banner39

Ankara'da polise 7 günlük olağanüstü yetki

Polis, kamu güvenliği gerekçesiyle mahkemenin aldığı bir karar doğrultusunda, Ankara'nın merkez ilçelerinin tamamında yeni bir mahkeme kararı olmaksızın herkesi arayabilecek

Yurt Haberleri 20.02.2014, 14:47 20.02.2014, 17:06
Ankara'da polise 7 günlük olağanüstü yetki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün talebini değerlendiren 10. Sulh Ceza Mahkemesi, Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar'da mahkeme kararı olmaksızın kişilerin aranabilmesi yönünde karar aldı. 27 Şubat'a dek geçerli olacak kararın gerekçesi ise kamu güvenliği.

Polis, Ankara'nın merkez ilçelerinin tamamında mahkeme kararı olmaksızın herkesi arayabilecek. Aramaya izin veren karar Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nden çıktı. Süreç Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün mahkemeye başvuruda bulunmasıyla başladı.

Ankara Vali Yardımcısı Fahri Aykırı tarafından imzalanan arama talep yazısında gerekçe olarak kamu güvenliği gösterildi.

NTV'nin haberine göre; talebi değerlendiren 10. Sulh Ceza Mahkemesi, 13 Şubat 2014 ile 27 Şubat 2014 tarihleri arasında, kişilerin üstleri, araçları ile özel kağıtları ve eşyalarının da önleme amacıyla, aranmasına izin veren karara imza attı.

YÖNETMELİK GEREĞİ

Mahkemenin kararının dayanağını oluşturan Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği, 1 Haziran 2005’de yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin 19. maddesine göre “önleme” araması şu 8 gerekçeyle yapılabiliyor: “Millî güvenlik, kamu düzeni, genel sağlık, genel ahlâkın korunması, başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması veya bulundurulması yasak olan her türlü silâh, patlayıcı madde veya eşyanın tespiti.” Arama, hâkim kararı ile yapılabiliyor, ancak gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde mülkî âmirin yazılı emriyle de kişilerin üstlerinde, aracında, özel kâğıtlarında ve eşyasında “önleme” araması yapılabiliyor.

Ankara Emniyeti'nden de konuyla ilgili yapılan açıklamada, uygulamanın rutin bir işlem olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?