Antalya 46 dereceyi gördü!

Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına giren Antalya'da termometreler 46 dereceyi gösterdi. Doktorlar dışarı çıkılmaması uyarısında bulunuyor

Antalya 46 dereceyi gördü!

Afrika sıcakları tüm yurdu olduğu gibi Antalya'yı da etkisi altına aldı. Sıcaklığın 46 dereceye ulaştığı Antalya'da serinlemek isteyenler soluğu deniz de aldı. Serinlemek için başka yolların da denendiği şehirde kavuran güneşin altında ekmek parası kovalayan kadın işçiler ise tezat görüntü oluşturdu. Belediyeye işçileri sıcağa aldırış etmeden yol yol kenarlarında çapa yapmaya devam etti.

Antalya Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına giren Antalya'da termometreler 46 dereceyi gösterdi. Sıcağı fırsat bilerek serinlemek isteyen yerli ve yabancı turistler kendilerini Akdeniz'in mavi sularına bıraktı. Denize girme imkanı olmayan vatandaşlar ise hortumlarla serinlemeye çalıştı.

Kuzey Afrika sıcaklarına karşı farklı serinleme yöntemleri denenen Antalya'da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan refüj düzenlemelerinde görev alan kadınların, çocuklarıyla birlikte kavuran güneş altında çalışmak zorunda kalmaları tezat oluşturdu.

Aşırı sıcağa rağmen orta refüjdeki toprağı çapalayan Satı Tarhan, ekmeklerini taştan çıkardıklarını, sıcağa aldırış etmeden çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Sahile çok yakın yerde çalıştıklarını söyleyen Sacit Altaş, iş bitiminde de kendilerini denize attıklarını gün içerisindeki yorgunluklarını bu şekilde attıklarını ifade etti.

NARENCİYEYİ VURDU

Adana Ziraat Odası Basın Sözcüsü Cahit İncefikir, yaklaşık 9 milyon narenciye ağacının bulunduğu Adana'da yüzde 40-50 arasında rekolte kaybı beklediklerini söyledi. Narenciyenin hava değişiminden çok çabuk etkilendiğini belirten İncefikir, "Yaz döneminde bazı günler hissedilen sıcaklık 54 dereceyi gördü. Bu nedenle narenciye ağaçları meyvelerini döküyor. Üreticiyi zor günler bekliyor" dedi.

349 kişi damdan düştü

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Hastanelerinde sıcak hava nedeniyle damda yatanlardan düşme sonucu çeşitli yerlerinden yaralanan 349 kişi tedavi altına alındı, bunlardan 4'ü hayatını kaybetti. Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, yapılan araştırmada geçen yaz döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 3 bin 349 kişinin damdan düştüğünün belirlendiğini söyledi. Damdan düşme olaylarının Mardin, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Bingöl'de sıklıkla yaşandığını dile getiren Alan, "Bu illerde şimdiye kadar yaklaşık 2 bin kişinin damdan düştüğü belirtiliyor. Eylül ayına kadar bu rakamın 2 katına çıkması bekleniyor" dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2012, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39