banner39

Antalya organ naklinde dünya birincisi

Antalya Belediye Başkanı, Antalya'nın dünyanın en çok organ nakli yapılan yerlerinden biri olduğunu söyledi

Yurt Haberleri 18.04.2013, 09:30 18.04.2013, 09:38
Antalya organ naklinde dünya birincisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk turizmin ana kenti Antalya, sağlık turizmi ve organ naklinde de ön plana çıkıyor. 

Bugün Gazetesi'nden Perihan Çakıroğlu'nun haberine göre, Antalya Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, sağlık turizmi ve özellikle organ naklinde ün kazanan uluslararası kentler arasına girdiklerini belirtirken, "Dünyada en çok böbrek nakli bizde yapılıyor" dedi.

Turizmden geçen yıl 8 - 9 milyar, seracılık ve çiçekçilikten de 1 milyar dolarlık gelir sağlayan kent, geçen yıl sağlık turizminden de 100 milyon dolar civarında kazanç elde etti.

Antalya Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kentin Türkiye'nin ve çevre ülkelerin organ nakli merkezi haline geldiğini anlatırken, "Geçen yıl 750 civarında operasyonla Antalya, dünyada en çok böbrek nakli yapılan ve organ bağışı rekoru kıran şehir olduî dedi.

Antalya'nın organ naklinde artık uluslararası kentler arasında anıldığını söyleyen Akaydın, "Akdeniz Üniversitesi bu anlamda başı çekiyor. 1000 kişilik bir sağlık ordusu, özel hastaneler için de umut kaynağı oldu diye konuştu.

Kendisi de organ nakli cerrahlı olan Akaydın, yıllar önce kurdukları Organ Nakli Merkezi ile Akdeniz Üniversitesi'nde onlarca ekibin yetiştiğini hatırlatan Akaydın, geçen yıl sağlık turizmi kapsamında gelen 1600 yabancı turiste organ nakli de dahil çeşitli tedaviler uygulandığını anlattı.

Akaydın, Antalya'nın deniz, kum ve güneş ile "Her şey dahil sisteminin turizmde katma değeri düşürdüğünü, kişi başına turistten elde edilen 800 dolarlık gelirin 1000 dolara çıkmasına çalıştıklarını söyledi ve "Bu nedenle turizmi çeşitlendirmeye çalışıyoruz dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?