Antalya'daki skandal büyüyor; 10 kişi gözaltında

Antalya'da belediyeye ait resmi evrakların imha edilmesi skandalı büyüyor. Belediyeye ait çöp kamyonlarında ve bina içinde de belge imha girişimleri tespit edildi. Şu ana kadar 10 kişi gözaltına alındı

Antalya'daki skandal büyüyor; 10 kişi gözaltında

Antalya'da yaşanan skandal büyüyor. Boğaçayı'nda çuval çuval belgeleri yakarken suç üstü yakalanan Antalya Belediyesi ekiplerinin başka bir yerde resmi belgeleri çöp arabaları ile taşırken yakalandıkları belirtiliyor.

Boğaçayı'nda bulunan evrakların ardından Büyükşehir Belediyesine giden AK Partililer belediye önündeki çöp arabalarına evrak yüklendiğini gördü. Çöp Arabaları durdurularak durum güvenlik birimlerine bildirildi. Belediye çevresinde buluna bazı çöp konteynırlarında da resmi evraklar bulundu.

AK Partililer ile Mustafa Akaydın'ın adamları arasında arbede yaşandı. Akaydın'ın adamları milletvekili Gökçen Özdoğan Enç'in de içeri girmesine engel oldu. Enç görevliler ile bir süre tartıştıktan sonra beraberindekiler ile belediyeye girdi. AK Partililer gördükleri manzara karşısında şok oldu. Binlerce belgenin evrak imha makinelerinde yok edildiği görüldü.

10 KİŞİ GÖZALTINDA

Mustafa Akaydın'ı " Menderes Türel!e temiz bir belediye bırakmak için evrakları yaktık." savunmasıda kurtaramadı. Türkiye'yi şok eden olayı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü devraldı ve konu ile ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Şu ana kadar olayyerinde evrakları yaktığı belirlene 10 kişi gözaltına aldı.

İHALE DOSYALARI

Tamamen yanmadan kurtarılan evrakların incelemesi ise devam ediyor. Evrakların büyük çoğunluğunun imar ve bütçe planları olduğu ve son ikiyılın tarihini taşıdığı belirlendi. Bulunan evraklar içinde el yazısı ile hazırlanmış ödeme tutanaklarının da olması dikkat çekti. belediye tarafından alınan bazı hibeler ile ihale dosyalarının da evrakları bulundu. Belgelerin büyük çoğunluğunun altında Akaydın'ın imzası bulundu.

Özellikle imar ile ilgili evrakların ineleneceğini ve bu evraklar içinde yolsuzluk belgelerinin aranacağı bildirildi.

AKAYDIN'IN KIR EVİNE OPERASYON

Antalya'da seçimi kaybeden Mustafa Akaydın'ın belediyeye ait evrakları yaktırdığı ve evrakların son anda kurtarıldığı haberlerinden sonra şimdi de Akaydın'ın kır evine de baskın düzenlendiği belirtiliyor.

Seçimi kazanan Ak Parti adayı Menderes Türel, Akaydın'ın "Evrakları yaksam kır evimde yakardım" şeklindeki açıklamasından sonra kır evine de baskın düzenlendiğini söyledi.

"Hiçbir evrak 5 senesi dolmadan imha edilemez" diyen Türel, "Akaydın kır evine de evrak kaçırmış oraya da baskın yapılıyor şu an. Oradaki evrakların lüzumlu veya lüzumsuz olması bir şey ifade etmez. İmha için 5 yılın dolması gerekiyor. Akaydın büyük bir suç işlemiştir bunun hesabını da verecektir. Biz gereken suç duyurusunda bulunduk. İlgili birimlerde gereken tedbirleri alıyor" dedi.

AKAYDIN: MAKAM ODAM DA BASILDI

Mustafa Akaydın ise yaptığı ikinci açıklamada belediye binasında makam odasının basıldığını, fen işleri dairesinde ise çöplerin tek tek aranıp ters çevrildiğini iddia etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 18:08
banner53
YORUM EKLE

banner39