Antik yola dökülen asfalt kaldırılıyor

Hierapolis Antik Kenti'nde 2 bin yıllık tarihi yolun üzerine, 1983 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren'in talimatıyla döktürüldüğü belirtilen asfaltın kaldırılmasına başlandı

Antik yola dökülen asfalt kaldırılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

UNESCO dünya mirası listesindeki Pamukkale örenyerinde bulunan Hierapolis Antik Kenti'nde 2 bin yıllık tarihi yolun üzerine, 1983 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren'in talimatıyla döktürüldüğü belirtilen asfaltın kaldırılmasına başlandı.

Denizli İl Özel İdaresi, Pamukkale örenyerinde nekropolden geçerek kuzey kapıya doğru giden 2 bin yıllık tarihi yolun üzerindeki asfaltın kaldırılması için çalışma başlattı.

Tarihi yapıya zarar verdiği için Anıtlar Yüksek Kurulu, yolun yapının dışından olmasını ve araç girişinin yasaklanmasını kararlaştırdı. İl Özel İdaresi, Pamukkale ören yerine ziyaretçilerin kuzey kapıdan girişi için kesme taşlarla döşeli yeni bir yol yaptı.

Yeni yolun yapımının tamamlanmasının ardından Hierapolis Antik Kenti'ndeki toplu mezar yerlerinin içinden geçen bin 670 metre uzunluğundaki yolun asfaltının kaldırılmasına başlandı. 1983 yılında dökülen asfaltın, yıl sonuna kadar kaldırılması planlanıyor.

Hierapolis Antik Kenti'nde nekropolden kuzey kapıya doğru giden yol, antik kentin çevresi ile bağlantısını sağlıyordu. Laodikya ve Colossae'dan Hierapolis'e güney kapıdan giriş çıkış yapılırken, Tripolis, Philadelphia ve Sardes yönünden Hierapolis'e gelenler kuzey kapıdan şehre giriş yapıyordu.

Denizli Lisesi mezunu olan Kenan Evren, 11 Nisan 1983 tarihinde Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Orgeneral Nejat Tümer, Nurettin Ersin, Sedat Celasun ve Tahsin Şahinkaya ile Denizli ziyaretinde bazı açılış ve temel atma törenlerine katıldıktan sonra Pamukkale örenyerindeki Koru Motel'de konakladı.

Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti'ni gezen Evren, iddiaya göre, yolların tozlu olmasından dolayı asfalt dökülmesi talimatı verdi. Evren'in talimatıyla ertesi gün Pamukkale örenyerinde nekropolden geçerek kuzey kapıya doğru giden bin 670 metre uzunluğundaki 2 bin yıllık tarihi yola asfalt döküldü.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2013, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39