banner39

Anzak torunları kaçak kazıda yakalandı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda kaçak kazı yaptığı öne sürülen Avustralyalı emlakçı ile üniversite öğrencisi oğlu jandarma tarafından yakalandı

Yurt Haberleri 05.03.2012, 17:45 05.03.2012, 17:50
Anzak torunları kaçak kazıda yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çanakkale Kara Savaşları’nın olduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda kaçak kazı yaptığı öne sürülen Avustralyalı emlakçı 59 yaşındaki Simon Winter ile üniversite öğrencisi oğlu 23 yaşındaki Lachlan Robert Winter, jandarma tarafından yakalandı. Baba ile oğlunun kısa süre önce turist olarak kente geldikleri ortaya çıktı.

Milliyet'in haberine göre, Simon Winter ile oğlu Lachlan Robert Winter, 26 Şubat’ta turist olarak İstanbul’a geldi. Bir süre burada kalan baba oğul 29 Şubat’ta atalarının 97 yıl önce çıkartma yaptığı Anzak Koyu’nu görüp Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı yerleri gezmek için Çanakkale’ye geldi. İl merkezindeki bir otelde kalan Avustralyalı baba ve oğlu, bu sabah saatlerinde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda kazma kürekle savaş malzemesi bulmak üzere kazı yaparken jandarma tarafından suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan baba oğul, işlemlerinin ardından Eceabat Adliyesi’ne sevk edildi.

DEDEKTÖRLE GELMİŞLER

Avustralyalı babayla oğlunun ifadelerinde, 3 ve 4 Mart’ta Anzak Koyu ile Mehmet Çavuş Şehitliği civarında ülkelerinden getirdikleri dedektörle Çanakkale Savaşları’ndan kalma metal parçalar bulmak için kazı yaptıklarını söyledikleri belirtildi. Arama yaptıkları yerlerde yaklaşık 15 santimetre derinliğinde 10 çukur kazdıklarını ifade ettikleri belirtilen Anzak torunları, kazı sonucunda bir Anzak tabağı, iki parçalanmış konserve kutusu, bir mermi bir miktar da şarapnel parçası bulduklarını itiraf etti.

Baba S.W.’nin ayrıca ifadesinde "Bu olayın suç olduğunu bilmiyordum. Yasak olduğunu bilsem, kazıyı asla yapmazdım. Bu olay benim ülkemde suç değildir" dediği belirtildi.. Baba ve oğlunun kaçak kazıda bulduğu savaş malzemeler kaldıkları otel odasında bir poşet içinde bulundu. Savcılık tarafından ifadeleri alınan Avustralyalı baba ve oğlu serbest bırakılırken, sınır dışı edilmelerine karar verildi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?