banner39

Araştırma şirketleri: Çatı adayda geç kalındı

AK Parti'nin adayının çoktan belli olduğunu belirten araştırma şirketleri, çatı aday için şu ana kadar konuşulan isimlerin halkta karşılık bulmayacağını belirtiyor

Yurt Haberleri 03.06.2014, 09:32 03.06.2014, 09:37
Araştırma şirketleri: Çatı adayda geç kalındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yerel seçimleri geride bırakan Türkiye’de gözler bu kez ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine çevrildi. İktidar cephesinde yapılan istişareler ve eğilim araştırmalarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi ön plana çıkarken, muhalefette ise aday konusundaki belirsizlik sürüyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme getirdiği “çatı aday” formülü için Meclis içinde ve dışında çeşitli görüşmelerine devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bazı sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileriyle görüşüp nabız yokluyor. “Çatı aday” konusunda kulislerden yansıyan isimler ise Kemal Derviş, Deniz Baykal, İlhan Kesici…

Akşam'ın haberine göre ilk kez halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanlığı konusunda CHP ve MHP’nin çalışmalarını, “çatı aday” için geçen isimleri değerlendiren uzmanlar, iki partinin bu hamlelerini formaliteden ibaret girişimler olarak görüyor. Muhalefetin ortak aday konusunda çok geç kaldığı görüşünde birleşen uzmanlara göre, ortak aday için ismi geçenlerin Erdoğan karşısında başarılı olmaları mümkün değil.

MUHALEFET GEÇ KALDI

A&G Araştırma Şirketi Sahibi Adil Gür:  Muhalefet cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda çok geç kaldı. AK Parti’nin adayı neredeyse 6 aydan bu yana belli. Yerel seçimlerde yaklaşık 16 milyon oy almış iki partinin bugüne kadar bir aday çıkaramaması çok acı bir durum. ‘Çatı aday’ konusuna da inanmıyorum. İki partinin de seçimlere kendi adaylarıyla gireceğini düşünüyorum. Böyle bir durumda da AK Parti adayının birinci turda seçileceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yıldan beri biliniyordu. Önceden bazı isimler açıklanırdı. Halkta karşılığı olan kişi aday gösterilirdi.

HALKTA KARŞILIKLARI OLMAYAN İSİMLER

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu: Ortak adayda anlaşmakla iş bitmiyor. Gösterilen adayın halkta bir karşılığı var mı? Ortak aday konusunda adları geçen Deniz Baykal da Kemal Derviş de halkta karşılığı olan isimler değil. İlhan Kesici, geçmişte İstanbul’u bile kazanamadı. Deniz Baykal yıllarca kaybetti. Siyasi geçmişleri başarısızlıklarla dolu insanlar bu seçimde nasıl başarılı olacak? 

ERDOĞAN'A KARŞI HİÇ ŞANSLARI YOK

GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mustafa Şen: Muhalefette ‘çatı aday’ için öyle bir isim yok. Tek isim var o da AK Parti’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan. Yerel seçimlerde muhalefet Ankara ve İstanbul’da ortak aday konusunu denedi. Çatıya sol taraftan Mustafa Sarıgül, sağ taraftan ise Mansur Yavaş çıktı. Ama hiçbir işe yaramadı. Dolayısıyla şimdi de başarılı olmaları mümkün değil. Zaten atı alan Çankaya yolunu tuttu. Cumhurbaşkanlığı seçimi 30 Mart’ta bitti. CHP ve MHP’deki ‘çatı aday’ arayışı, öylesine bir arayış. Sadece formalite. Kaybettiklerinde ‘Uğraştık ama olmadı’ demek için bir arayış.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?