banner39

Artık trafik durdukça taksimetre yazacak

Yeni bir yönetmelikle taksiler artık tek tip taksimetre kullanacak. Yeni taksimetreler artık bekleme durumunda da yazacak. Trafik yoğunluğu olan kentlerde bu tarife yolcuları mağdur edecek

Yurt Haberleri 15.12.2012, 11:22 15.12.2012, 11:27
Artık trafik durdukça taksimetre yazacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın hazırladığı ve 30 Kasım 2012'de Resmî Gazete'de yayımlanan yönetmelikle beraber Türkiye'de tek tip taksimetre dönemi başlıyor.

Yönetmelik, 1 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Taksimetreler, bu tarihe kadar yeni yönetmeliğe göre hazırlanacak. Değişiklikle taksimetrelerden eskiden kullanılan "S" ve "D" modül hesaplama yöntemlerinden "D2 modülü kalkıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Yiğiner, "S moduyla artık 10 kilometrenin altında seyir yaptığı zaman taksimetre beklemeye geçecek. Kilometreyi değil, beklemeyi yazacak. Daha önce hem bekleme hem kilometre yazıyordu, taksiler arasında fark oluyordu. Beklemelerde ise 1 dakikada fiyat artışı olacak. Bu uygulama taksicilerin ne lehine ne de aleyhine; trafik yoğunluğunun olduğu saatlerde ise lehine diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Taksiciler ise değişiklik hakkında bilgileri olmadığını belirterek, zammın hayırlı olmasını diledi.

ANKARA'DA TAKSİ TARİFESİNE ZAM

Ankara'da taksimetre açılış ve kilometre fiyatları zamlandı. Bugünden itibaren eski tarifede 2,50 lira olan açılış fiyatı 2,70, kilometre artışı ise 2,10 liradan 2,40 liraya çıktı.

Sabah saatlerinde Yenimahalle Halil Sezai Erkut Caddesi'nde toplanan 7 bin 700 taksiye, Maliye Bakanlığı'ndan ve Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası'ndan gelen görevliler tarafından taksimetre ayarı yapıldı. Oda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yiğiner, taksimetre fiyatlarına yüzde 8-9 oranında zam yaptıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?